Categories: Наука

Земля перенесла найсильнішу геомагнітну бурю за 20 років: що відомо

Американські вчені з NASA та інших наукових центрів підбили підсумки геомагнітної бурі «Ганнон» — найсильнішого космічного шторму на Землі за останні 20 років. Подія відбулася рівно рік тому – 10 травня 2024 року.

Дослідження опубліковано у науковому виданні Journal of Geophysical Research: Space Physics (JGRSP).

Роком раніше нашу планету обрушилася магнітна буря максимального класу G5. Їй надали ім’я «Ганнон» на честь американської вченої, спеціаліста з космічної погоди Дженніфер Ганнон.

Відомо, що дана буря була спричинена серією викидів корональної маси (CME) з активного регіону на Сонці, відомого як AR3664. Він викинув декілька потужних хвиль заряджених частинок, які досягли Землі майже одночасно. Магнітосфера планети відреагувала серйозним збуренням, що викликало полярні сяйва, видимі навіть у південних регіонах, де зазвичай їх не буває.

На Землі космічний шторм викликав перегрів трансформаторів, збої на високовольтних лініях та порушення GPS-навігації. Авіакомпанії були змушені змінювати маршрути трансатлантичних рейсів через підвищену радіацію та проблеми зі зв’язком.

У космосі наслідки виявилися ще масштабнішими. Атмосфера Землі розігрілася до рекордних 2100 ° F (1150 ° C), що призвело до її розширення та збільшення опору для супутників. Апарати, включаючи NASA ICESat-2 та європейський Sentinel, зіткнулися з труднощами: одні перейшли в безпечний режим, іншим потрібні були додаткові маневри для ухилення від космічного сміття. Супутник CIRBE і зовсім достроково зійшов з орбіти.

Буря спровокувала глобальні полярні сяйва, зокрема у нехарактерних регіонах. У Японії спостерігалися рідкісні пурпурові сполохи, спричинені змішуванням кисню та азоту на аномальній висоті – близько 600 миль. Проект NASA Aurorasaurus зафіксував понад 6000 повідомлень про полярні сяйва з усіх континентів.

Крім того, в магнітосфері Землі утворилися два нові часові радіаційні пояси, що становить ризик для космічних апаратів і астронавтів.

Сонячна активність торкнулася і Марса. Орбітальний апарат MAVEN зафіксував полярні сяйва в атмосфері Червоної планети, а марсохід Curiosity зіткнувся з перешкодами в камерах та зареєстрував рекордний рівень радіації – еквівалент 30 рентгенівських знімків грудної клітки.

Буря «Ганнон» стала найдокументованішою геомагнітною подією в історії. Її вивчення допоможе покращити прогнозування та захист від подібних явищ у майбутньому. Як зазначили в NASA, аналіз даних займе роки, але вже зараз ясно: людству необхідно готуватися до нових сонячних шторм.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Витік фото у мережу розкрив всі відтінки нових iPhone 17 та iPhone 17 Air

Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…

18 години ago

В Україні знайшли стародавні артефакти

У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.

19 години ago

В Україні податкова служба перевіряє рахунки і вимагає пояснити джерела доходів: подробиці

Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…

20 години ago

На глибині 8000 метрів в океані виявили активного хижака, який змінює уявлення про глибоководні екосистеми

Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…

21 годину ago

Київстар анонсував запуск супутникового зв’язка Starlink для українських смартфонів

Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.

22 години ago

Виявити рак за 20 секунд: корейські вчені створили сенсор для швидкої діагностики

Корейські вчені розробили сенсор для виявлення раку за 20 хвилин, використовуючи світло і машинне навчання…

1 день ago