Фото - freepik
Міжнародна команда вчених з’ясувала, як фермери Гуаньчжунського басейну підтримували родючість ґрунтів і управляли водними ресурсами з неоліту до епохи династії Хань. Аналіз ізотопів у стародавньому просі з поховальних зерносховищ дозволив простежити, як змінювалися методи обробітку землі в умовах кліматичних викликів.
Робота опублікована в журналі CATENA .
Читайте також: В Андах розкопали мумію з татуюваннями, яких світ ще не бачив: замість чорнил – мінерали
Так, науковці з Китаю, Європи та Північної Америки провели спільне дослідження зразків проса, знайдених у різних археологічних шарах — від пізнього неоліту до періоду династії Хань (202 р. до н.е. — 220 р. н.е.). Ще б пак, просо було однією з перших одомашнених культур в Китаї, паралельно з рисом у південних регіонах.
Чому саме просо:
Про цінність проса свідчить і той факт, що мініатюрні керамічні зерносховища було знайдено у гробницях династії Хань (202 до н.е. – 220 н.е.) і вони часто були наповнені саме справжнім просом.
Отож, вчені проаналізували ізотопи вуглецю та азоту в зразках проса, знайдених у різних археологічних шарах — від пізнього неоліту до періоду династії Хань (202 р. до н.е. — 220 р. н.е.) і це дало змогу простежити зміни в методах землеробства, що відбувалися в Стародавньому Китаї під впливом кліматичних змін і поступового виснаження ґрунтів.
“Археологи вже давно знали, яку роль відігравало просо в раціоні стародавніх китайців”, — пояснює співавтор дослідження Цзінвен Ляо. — “Але тепер ми змогли побачити, як змінювалися аграрні практики протягом століть, і як саме люди реагували на виклики довкілля”.
На думку авторів дослідження, фермери Стародавнього Китаю не просто вирощували культури, а й послідовно адаптували методи обробки землі та управління водними ресурсами у відповідь на виклики довкілля. Вони змінювали методи обробітку ґрунту, чергували культури, а також вдосконалювали системи зрошення. Усе це допомагало зберігати продуктивність землі без надмірного виснаження природних ресурсів.
“В умовах щільної міської забудови підтримка врожайності була життєво важливою для функціонування держави”, — наголосив Ляо.
Читайте також: Могутня істота, яку ми не знали: вчені відкрили таємниці найбільшого динозавра-хижака
Крім того, дослідження виявило тісний зв’язок між соціальними змінами, централізацією влади в період династії Хань і розвитком аграрних технологій.
У неділю, 27 липня 2025 року, на Землі очікується магнітна буря високої сили. Згідно з…
На дні колишнього Каховського водосховища виявлені небезпечні забруднення, які можуть мати негативний вплив на рослини…
Дізнайтеся, чому ваш смартфон розряджається вночі та знайдіть ефективні способи для вирішення цієї проблеми.
Науковці підтвердили, що Земля обертається швидше, а 10 липня 2025 року став найкоротшим днем. Ожидаются…
Дізнайтеся, які предмети побуту заважають Wi-Fi сигналу від роутера та як їх уникати для кращого…
Вчені спрогнозували, що наша Сонячна система може зникнути через 5 мільярдів років внаслідок згасання Сонця,…