Categories: Наука

Як виглядає весна на Марсі: газові гейзери, морозні лавини та потужні вибухи

Без бульбашок шампанського, проте з газовими гейзерами та морозними лавинами – так виглядає весна 2025 року на Марсі. Новий рік на Червоній планеті розпочинається разом із переходом зими у весну, що має свої нюанси.

Рік на Марсі триває 687 земних днів, а з початком підвищення температури ми можемо спостерігати значні зміни у природі. Науковці з Лабораторії реактивного руху NASA наголошують, що атмосфера на Червоній планеті кардинально відрізняється від земної. Науковець Серіна Діньєга підкреслила: «Звичайно, ми звикли бачити сніг, що тане. Але на Марсі все інакше. Вибухи та тріщини — ось, що можна спостерігати», пише Space.com.

Унікальні атмосферні явища

Науковці зазначають, що при таненні льоду на Марсі не утворюються калюжі – відбувається процес сублімації, коли твердий лід безпосередньо переходить у газ. Це означає, що коли температура підвищується, як сухий лід, так і звичайний лід починають ламатися.

Для спостереження за цими феноменами вчені використовують Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), що працює з 2005 року та надає унікальні зображення поверхні планети. Серіна Діньєга зауважує: «Наші дані підтверджують величезну різницю між Марсом та Землею, особливо навесні, коли зміну поверхні можна спостерігати найяскравіше».

Морозні лавини

Коли температура підвищується, шматки інею, що складаються з вуглекислого газу, розпадаються і падають на поверхню планети. Це явище вже фіксували у 2015 році, коли величезний шматок льоду завширшки 20 метрів відколовся і впав на землю.

Фото: NASA/JPL-Caltech/Університет Арізони

Газові гейзери

Гейзери на Марсі вивергають не просто воду, а темний матеріал, що спричиняється викидами газу з-під поверхні. Коли сонячне світло перетворює лід на газ, накопичення тиску стає настільки сильним, що викидає темний матеріал у повітря, залишаючи темні сліди на поверхні планети.

Фото: NASA/JPL-Caltech/Університет Арізони

Поверхня «Павуки»

Дослідники з NASA змогли змоделювати, як виглядатиме поверхня Марсу після сублімації льоду поблизу гейзерів. Виверження нагадують великі павуки, що є досить вражаючим явищем порівняно з тим, що ми звикли бачити на Землі.

Фото: NASA/JPL-Caltech/Університет Арізони

Дикі вітри та дюни

Цікаво, що на північному полюсі Марса навесні є крижана шапка, розміром зі штат Техас. Згідно з повідомленнями науковців, під час танення льоду сильні вітри формують глибокі жолоби, надаючи льодовій шапці закрученої форми, яку зафіксував прилад NASA.

Фото: NASA/JPL-Caltech/Університет Арізони

Ще одне вражаюче видовище — зміна форми піщаних дюн, які під впливом теплих і сильних вітрів постійно переміщуються. «Дюни утворюються та мігрують з різних боків, оскільки вітер вивільняє пісок з одного боку, а з іншого — зносить його», — коментують фахівці.

Фото: ESA/DLR/FU Berlin

Цікаво, що взимку на дюнах утворюється іній з вуглекислого газу, який утримує їх на місці, поки весняна відлига не дає їм можливості знову пересуватися.

Ось так твориться весна на Червоній планеті!

Aleksandr V.

Recent Posts

NASA підтвердило моторошне пророцтво Стівена Гокінга про загибель Землі: подробиці

Американське космічне агентство заявило, що занепокоєння Гокінга мають під собою реальні підстави і ситуація з…

35 хвилин ago

lifecell запровадив акцію “Своя SIM”: перед потрійною вигодою мало хто встоїть, деталі

Мобільний оператор lifecell оголосив про старт акції "Своя SIM", яка дозволяє користувачам, що змінюють оператора,…

2 години ago

Високий зріст – високі доходи? Науковці з’ясували, як фізичні дані впливають на дохід

Вчені дійшли висновку, що вища на зріст дитина має більше шансів на академічний і кар’єрний…

3 години ago

Технологічний прорив: створено перший у світі фотонний радар для виявлення дронів на великих відстанях

Фотонний радар на базі ШІ може суттєво змінити підходи до боротьби з дронами, особливо в…

4 години ago

Чи очікувати магнітні бурі 6 травня 2025 року: прогноз сонячної активності

Україна під сильною та затяжною магнітною бурею.

5 години ago

Математики здійснили прорив: загадка алгебри, яка мучила вчених 200 років, нарешті розв’язана

Відкриття вчених не лише ставить крапку у давній математичній суперечці, а й відкриває нові можливості…

6 години ago