Досі вчені думали, що Homo floresiensis, загадковий вид карликових людей, які населяли острів Флорес, вимер через діяльність сучасних людей. Але нове дослідження вказує на інші причини їх вимирання.
Близько 50 000 років тому на індонезійському острові Флорес мешкав унікальний вид карликових людей, відомий як “люди-гобіти”. Спочатку вчені вважали, що ці маленькі гомініди зникли через вплив Homo sapiens, однак нові дані свідчать про те, що вимирання було пов’язане із змінами клімату, повідомляє IFLScience.
Команда дослідників стверджує, що зменшення кількості опадів сильно вплинуло на карликових слонів, відомих як стегодони, які були важливим джерелом їжі для Homo floresiensis. Ці маленькі слони співіснували з гобітами, поки зміна клімату не викликала пересихання їхніх водних джерел, що призвело до катастрофічного колапсу обох видів.
Науковці зазначають, що археологічні свідчення Homo floresiensis обриваються приблизно за 4 000 років до появи Homo sapiens на Флоресі, близько 46 000 років тому. Щоб зрозуміти, що саме призвело до їх зникнення, команда вивчила геологічні зразки з місця Лян Буа — основного місця перебування гобітів. Вони сфокусувалися на рівнях ізотопів магнію, кальцію та кисню, що дозволило відтворити кліматичну історію регіону.
Результати показали, що ще 76 000 років тому кількість опадів на Флоресі була істотно більшою та сталевою. Однак протягом наступних 20 000 років опадів стало менше, а їх сезонна нестабільність зросла. Скандальним стало те, що до 50 000 років тому кількість опадів під час літніх мусонів знизилася до 430 міліметрів на рік. Це сильно ускладнило життя стегодонам, залишивши їх без води під час посушливих сезонів.
Дослідники пропонують дві основні версії подій. У першій слони залишилися поблизу Лян Буа, потрапивши в ситуацію нестачі води та під загрозу з боку Homo floresiensis, які могли полювати навколо водойм. В другій версії, стегодони могли спробувати мігрувати до більш вологих прибережних регіонів, де нове середовище могло стати для них загрозою.
Що стосується гобітів, якщо вони також вирушили за своїм кормом, то могли зіткнутися з новими небезпеками, ймовірно, навіть із сучасними людьми, які мігрували узбережжям у напрямку Океанії.
Хоча прямих доказів взаємодії між Homo sapiens і Homo floresiensis поки немає, дослідники не виключають ймовірності короткочасного контакту між ними. Це дослідження підкреслює крихкість екосистем і те, яке глибоке вплив кліматичних змін може мати на древні види.
Таким чином, нові дані змушують нас по-іншому поглянути на вимирання гобітів та їхнє співіснування з іншими видами. Подальше дослідження цього питання може дати нові інсайти та угледити інші санкції природи, які призвели до таких трагічних наслідків.
У Саккарі в Єгипті виявили 4100-річну гробницю лікаря фараона з розкішними настінними розписами та рідкісними…
lifecell зафіксував ціни на акційні тарифи до кінця 2025 року в рамках акції "сТОП-ціна". Деталі…
Дізнайтеся, які українські прізвища захищають від нечистої сили. Перевірте своє та своєї родини у нашому…
Вчені прогнозують спокійний січень 2025 року, але очікуються короткі магнітні бурі. Дізнайтеся про вплив на…
У січні жителі Землі можуть спостерігати унікальний парад чотирьох яскравих планет: Венери, Сатурна, Юпітера та…
Вчені попереджають про небезпеку, що Антарктида може стати "вогняною землею" через активність підльодовикових вулканів при…