Categories: Наука

Вчені знайшли мутацію, яка дозволяє людям повноцінно висипатись за 3-6 годин на добу

Не всі люди потребують традиційних восьми годин сну, щоб почуватися бадьоро та продуктивно. Деякі можуть спати лише 3–6 годин на добу — і при цьому залишатися енергійними та здоровими. Стало відомо, як таке можливо.

Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско зацікавились цим феноменом і виявили, що за надзвичайну здатність до «економного» сну може відповідати мутація в гені SIK3.

Дослідження розпочалося після звернення групи людей до нейробіолога Ін-Хуей Фу, які запевняли, що чудово почуваються, хоча сплять значно менше за середньостатистичну норму. Вони не мали жодних проблем зі здоров’ям чи хронічною втомою, що зацікавило науковців.

Щоб перевірити, як ген SIK3 впливає на тривалість сну, вчені провели експерименти на лабораторних мишах. Частині з них було введено мутацію, яку раніше виявили в короткосплячих людях. Результати виявилися показовими: миші з мутацією спали приблизно на 30 хвилин менше, ніж ті, хто мав «звичайний» генетичний код.

Крім того, у «мутантних» мишей зафіксували вищу активність мозку, особливо в ділянках, що відповідають за передачу сигналів між нервовими клітинами (синапсах). Це наштовхнуло вчених на думку, що мутація сприяє швидшому відновленню мозку, тож він потребує менше часу на «перезавантаження» під час сну.

Науковці припускають, що ця особливість може бути спадковою і трапляється лише в окремої групи людей. За їхніми словами, відкриття мутації в гені SIK3 відкриває нові горизонти для вивчення природи сну та потенційних способів боротьби з такими розладами, як безсоння, хронічна втома або порушення циркадного ритму.

Дослідники наголошують: хоча мутація SIK3 зустрічається рідко, вона може допомогти глибше зрозуміти, чому різні люди мають різні потреби в сні — і як з цим працює наш мозок.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Інженери створили робопса нового покоління: натхненний рухами ссавців, він долає і воду, і суходіл

Розробка може знайти застосування в рятувальних операціях, військових завданнях і дослідженнях довкілля.

4 години ago

Замість безпечного дитинства – хвилі спеки та повені: вчені спрогнозували майбутнє тих, хто народився у 2020-тих

Команда вчених проаналізувала дані щодо 1,69 млрд молодих людей віком від п'яти до 18 років.

6 години ago

Lifecell заохочує студентів економити: що відомо про знижку 10% на тарифи до кінця 2025 року

Lifecell давно зарекомендував себе як один із лідерів на ринку мобільного зв'язку в Україні, пропонуючи…

8 години ago

Черговий виклик для людства: вчені попереджають про новий шлях зараження через кішок

Дізнайтесь подробиці про нову небезпеку та як вона може вплинути на глобальну епідеміологічну ситуацію.

9 години ago