Categories: Наука

Вчені визначили критичний термін, який людина може прожити без їжі

Скільки днів людина здатна прожити без їжі — питання, яке давно цікавить не лише вчених, а й тих, хто опиняється в екстремальних умовах. Нове дослідження вчених проливає світло на фізіологічні межі виживання без поживних речовин і пояснює, як довго організм може функціонувати в режимі голоду.

Про це написав портал Verywell Health.

Читайте також: Замість безпечного дитинства – хвилі спеки та повені: вчені спрогнозували майбутнє тих, хто народився у 2020-тих

Людський організм здатен протриматися без їжі до трьох місяців, якщо має доступ до води. Такий висновок зробили вчені. Однак у випадку повної відмови не лише від їжі, а й від рідини, межа виживання значно зменшується — лише до одного тижня.

Зазначимо, що рецензованих медичних звітів щодо голодування вкрай мало. Ще б пак, з етичних міркувань неприйнятно проводити такі дослідження на людях, щоб з’ясувати, як довго вона може обходитися без їжі. Але є звіти про випадки нещасних випадків та розслідування учасників голодування, які дають уявлення про те, на що здатний організм за екстремальних обставин.

Отож, у перші дні без їжі тіло використовує глікоген, що накопичується в печінці. Згодом переходить на жири, які трансформуються у кетонові тіла – альтернативне джерело енергії для м’язів і мозку. Однак після виснаження жирових запасів організм починає “поїдати” власні м’язи. Такий процес загрожує життю, адже впливає на функціонування серця, печінки та інших життєво важливих органів.

Особливо небезпечне так зване “сухе голодування”, коли людина не споживає навіть води. У таких умовах вже через 5–7 днів виникає критичне зневоднення, яке може закінчитися смертю. Натомість часткове голодування — з водою, цукром або вітамінами — організм переносить легше, але потребує медичного нагляду.

Фактори, що впливають на витривалість, включають стать, вік, масу тіла, стан здоров’я та наявність хронічних хвороб. Зазвичай жінки мають вищу стійкість до голоду, а діти — навпаки, більш уразливі. Однак навіть за сприятливих умов, тривале голодування рано чи пізно призводить до небезпечного виснаження.

Читайте також: Інженери створили робопса нового покоління: натхненний рухами ссавців, він долає і воду, і суходіл

Науковці наголошують: хоча короткочасне голодування може мати певні терапевтичні ефекти, його тривале продовження — це не експеримент, а реальна загроза життю. Наслідки включають анемію, атрофію м’язів, крихкість кісток, зниження температури тіла, випадіння волосся та серйозні порушення в роботі травної системи.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Революція в біотехнологіях: павуки отримали штучно ген, що додає шовку червоне світіння

В результаті генної модифікації павуки почали виробляти шовк із червоною флуоресценцією.

1 годину ago

Google позбавилась від 47 вразливостей в Android: про що йдеться

Google усунула небезпечну вразливість у Android, яку вже використовували хакери.

3 години ago

Не все, що рухається, бачить людина: вчені з’ясували, чому деякі об’єкти “зникають” з поля зору

Дане відкриття підкреслило, як складно і тонко налаштоване зорове сприйняття людини, і як важливо розуміти…

4 години ago

Київстар, Vodafone та Lifecell: найдешевші тарифи, які можна підключити в травні 2025 року для економії

У 2025 році мобільні оператори в Україні підвищили ціни на свої тарифи, однак на ринку…

6 години ago

Нове слово в бойових технологіях: представлено дрон-камікадзе, який працює без GPS та прямого управління

На оборонній виставці DEFEA 2025 в Афінах грецька компанія Miltech Hellas представила революційну розробку —…

7 години ago

Прогноз магнітних бур: чого очікувати від сонячної активності 9 травня

Різка зміна магнітного поля Землі може негативно вплинути на самопочуття багатьох людей.

9 години ago