Categories: Наука

Вчені розкрили секрети муркотіння кішок: чому вони це роблять насправді

Здавалося б, муркотіння – це просто ознака задоволення, та нові дані свідчать про набагато складніший механізм спілкування між котом і людиною, пише Earth.

Генетична основа муркотіння

Незалежно від того, чи це ваш пухнастий друг, чи відеозірка з інтернету, кішки мають низку поведінкових особливостей, яких не знайти в інших хижаків. Дослідження науковців усе частіше звертаються до геному котів, аби розгадати таємниці їхньої комунікації. Зокрема, увагу привертає ген андрогенного рецептора і його роль у виникненні муркотіння та нявкання.

Проєкт японських біологів

Група дослідників із Центру вивчення дикої фауни при Університеті Кіото під керівництвом Юме Окамото вивчала поведінку стерилізованих безпородних кішок, які ведуть домашній спосіб життя. Вчені аналізували, як довжина певного фрагмента ДНК у гені андрогенного рецептора корелює з гучністю й частотою муркотіння, а також з інтенсивністю нявкання.

Ключові результати

Виявилося, що коти з короткою версією цього гену муркотять частіше за тих, у кого повтори довші. Особливо виразно це помітили серед самців: вони активніше «спілкувалися» звуками з людиною, можливо, просячи їжу чи ласку. У самок із такою ж короткою ділянкою ДНК простежувалася підвищена агресивність щодо незнайомців – ніби одна й та сама генетична риса стимулює в одних котів товариськість, а в інших – захисну реакцію.

Порода проти безпородності

Порівнюючи різні групи котячих, дослідники помітили: довгі версії гена частіше зустрічаються у породистих кішок, тоді як короткі – у безпородних або колишніх вуличних тварин. Серед диких родичів – леопардової кішки та рибалки – довгих повторів не виявили, що вказує на вплив процесу одомашнення. Ймовірно, у ранні століття люди свідомо чи несвідомо відбирали тих тварин, які муркотіли тихіше і були дружнішими до господаря.

Застосування на практиці

Розуміння генетичних чинників поведінки допоможе домашнім господарям та ветеринарам краще інтерпретувати сигнали котів. Наприклад, тиша замість звичного нявкання може свідчити про стрес або дискомфорт, навіть якщо муркотіння йде регулярно.

Aleksandr V.

Recent Posts

Київстар рекордно знизив ціни на тарифи: що потрібно знати абонентам

Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…

5 днів ago

На Сонці утворився “вогняний каньйон” після вибуху потужного спалаху

На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…

6 днів ago

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

7 днів ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

7 днів ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

1 тиждень ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

1 тиждень ago