Categories: Наука

В Україні висихають болота, міліють річки і зникають озера: що очікувати влітку

“Вода вперше зникла з криниці влітку десь чотири роки тому. Ми навіть були змушені виїхати з дачного селища до Житомира. А вже цього року вода зникла у криницях взимку, чого раніше ніколи не було”, – ділиться своєю історією Марина Радомська, мешканка Житомирщини.

Читайте також: Кліматичні аномалії стануть нормою: як виглядатиме Україна через 50 років

Вона також зазначає, що в артезіанських свердловинах ситуація не краща – води стало ще менше, адже на глибині 50 метрів її вже не дістанеш. Мешканці сіл змушені викопувати свердловини глибиною в 60-70 метрів, повідомляє ВВС Україна.

Причини дефіциту води

Цього року зима в Україні пройшла без снігу, а кількість дощів досягла рекордно низького рівня. Це призвело до висушування ґрунту та величезного дефіциту води. Ситуація, яку описала Марина, уже стала звичайною для багатьох регіонів України. Озера зникають, болота висихають, а річки міліють.

Як повідомляють кліматологи, південь України в деяких місцях перетворюється на напівпустелю. Проблема не лише в зменшенні опадів, але й у тому, що температура повітря щорічно зростає. У 2024 році спостерігали абсолютний рекорд за всю історію метеорологічних спостережень.

Чого очікувати в Україні влітку 2025 року

З огляду на ситуацію, важливо зрозуміти, чого чекати влітку 2025-го року, незважаючи на те, що наразі в травні погода залишається прохолодною.

Зменшення води в ріках і озерах

2024 рік став не лише найспекотнішим в Україні, а й на всій планеті за весь період спостережень, починаючи з кінця 19 століття. Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту, зазначає, що минулий рік продемонстрував багато ознак зміни клімату. Серед них – перерозподіл опадів протягом сезону, особливо влітку, коли їх стає значно менше.

“Опади влітку стають короткочасними, переважно у вигляді злив, але ця волога не є ефективною. Вода стікає, не просочується в ґрунт,” – пояснює Віра.

Обміління річок та загроза зникнення водойм

Недостатня кількість дощів улітку призводить до небезпечних явищ посухи. Вже зникли три озера в Дніпропетровській області, які залишилися лише на картах. На Волині, зокрема в озері Світязь, вода відступила від берегів на десятки метрів. Навіть Дніпро, великою рікою, міліє, і екологи прогнозують, що через 50 років він може стати вдвічі меншим, ніж сьогодні.

Ситуація в Європі

Такі тенденції спостерігаються не лише в Україні, але й у всій Європі. Наприклад, у помірних широтах південної півкулі спостерігається зростання посушливості та інтенсивності посух.

Вчені зазначають, що маловоддя впливає на річки переважно на сході Європи, у регіоні Балтійського моря, на півночі Німеччини та в країнах Бенілюксу.

Майбутнє південного регіону України

Південь України, завжди вважався зонами ризикованого землеробства через нестачу вологи. Втрата Каховського водосховища ще більше погіршила ситуацію.

“Ця водойма давала додаткову кількість вологи й суттєво впливала на мікроклімат, а зараз через окупацію великої частини Херсонської області, інформація про зрошувальні землі недоступна,” – зауважує Віра.

Прогнози на літо 2025

Зважаючи на те, що 2024 рік став найспекотнішим за останні 100 років, виникають побоювання, що аномальна спека може повернутися цього року. Прогноз Всесвітньої метеорологічної організації передбачає, що ймовірність повторення рекорду 2024 року становить приблизно 4%. Проте, аномальна спека влітку точно буде, з найвищими температурами, очікуючи на липень.

Слід зазначити, що з кожним роком українці звикають до подовження літнього періоду. Науковці вбачають у цьому як загрози, так і нові можливості для сільського господарства, зокрема можливість вирощування нових культур.

Це цікавоПінгвіни стають охоронцями Антарктиди: птахи несподіваним чином допомагають боротися з глобальним потеплінням

Однак проблема води стає дедалі серйознішою. За прогнозами, до 2050 року Україна може мати лише 30% прісної води від попиту, з дефіцитом питної води, який буде перекриватися імпортом.

 

Aleksandr V.

Recent Posts

Вчені визначили найефективніший «антистресовий» продукт

Американські вчені виявили, що курячі яйця є найкращим продуктом для зниження стресу та рівня кортизолу…

5 години ago

ChatGPT може визначати відсоток жиру в тілі по фотографії

ChatGPT виявив високу точність у визначенні відсотка жиру в тілі по фото, пропонуючи альтернатива BMI.…

6 години ago

Приховані металеві канали під Землею були знайдені вченими: чому це відкриття важливе

Вчені виявили приховані металеві канали під Землею, що можуть сприяти розвитку "зеленої" економіки та нових…

10 години ago

Котів не можна поїти молоком: науковці здивували забороною

Вчені попереджають: молоко не корисне для котів. Більшість із них не перетравлюють лактозу, що може…

11 години ago

Один з найбільших мобільних операторів масово втрачає абонентів: названо причини

Українці масово переносили номери до lifecell через підвищення тарифів у інших операторів. Vodafone та Київстар…

12 години ago

Назвали найзагадковіші українські прізвища: перевірте своє у списку

В Україні існують загадкові прізвища, походження яких досі не встановлено. Дослідження вчених відкривають таємниці давніх…

13 години ago