Пінгвіни стають охоронцями Антарктиди: птахи несподіваним чином допомагають боротися з глобальним потеплінням

Через антропогенні зміни клімату Антарктида швидко нагрівається і в результат крижаний континент втрачає свій лід. Однак, нове дослідження виявило маловірогідного союзника в боротьбі за збереження прохолоди на цьому континенті.

Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Communications Earth & Environment, пише Science Alert.

Читайте також: Кліматичні аномалії стануть нормою: як виглядатиме Україна через 50 років

Несподіваний союзник у битві за Антарктиду

Вчені вже багато років попереджають про наслідки кліматичних змін, які можуть мати катастрофічні наслідки для планети, якщо людство не зменшить викиди парникових газів. На сьогодні світ стикається з неймовірними хвилями спеки та засухами, рівень світового океану невпинно підвищується, а планета втрачає свої крижані щити.

Провідний автор дослідження, атмосферний вчений з Гельсінського університету Метью Бойєр, зазначає, що лабораторні дослідження раніше показали, що газоподібний аміак може сприяти утворенню хмар. Проте фактично оцінити цей процес та його вплив на Антарктиду вченим раніше не вдалося.

Антарктида, з її унікальним екологічним середовищем, виявилась ідеальною природною лабораторією. У новому дослідженні вчені виявили, що аміак, що викидається пінгвінячим гуано, створює додатковий хмарний покрив над прибережною частиною крижаного континенту. Цей покрив, як вважають дослідники, блокує сонячне світло і знижує температуру.

Майбутнє пінгвінів під загрозою

Скорочення морського льоду порушує гніздування морських птахів, їхнє харчування та способи уникнення хижаків, що ще більше підкреслює важливість розуміння екологічної ролі пінгвінів.

Разом з іншими морськими птахами, такими як імператорські баклани, пінгвіни виділяють велику кількість аміаку через послід — їдкий коктейль з фекалій і сечі. Коли аміак змішується з сірковмісними газами з фітопланктону, він сприяє утворенню маленьких аерозольних часток, з яких і формуються хмари.

У новій роботі вчені вперше зафіксували цей ефект у реальному часі. Для цього вони встановили прилади на аргентинській базі Марамбіо біля північного краю Антарктичного півострова.

Протягом трьох літніх місяців, коли колонії пінгвінів були на піку активності, команда відстежувала напрямок вітру, рівень аміаку та новостворені аерозолі. Результати показали, що коли вітер дув з колонії пінгвінів Аделі чисельністю 60,000 особин, концентрація аміаку в атмосфері підскочила до 13,5 частин на мільярд, що в тисячу разів вище фонового рівня.

У пінгвінів є союзник

Вчені вважають, що Антарктида може бути захищена “синергетичним процесом” між пінгвінами та фітопланктоном, який підсилює виробництво аерозолів у цьому регіоні. Вони навіть встановили, що скорочення популяції пінгвінів може призвести до додаткового потепління клімату в літній атмосфері Антарктиди. Однак вчені вказують на необхідність подальшого дослідження цієї теорії.

На глобальному рівні хмари забезпечують охолоджувальний ефект, відбиваючи сонячне випромінювання назад у космос. Згідно з моделями, команда вважає, що подібний механізм, ймовірно, також працює в Антарктиді. Однак вплив залежитиме від того, що міститься під хмарами.

Важливо зауважити, що крижані щити та льодовики також відбивають значну частину сонячного випромінювання. Отже, загальний ефект залежатиме від того, де формуються і дрейфують хмари.

Чим небезпечне танення льодовиків Антарктиди

Попередні дослідження показали, що втрата крижаних щитів Антарктиди може викликати “древнє зло”. Вчені висловлюють занепокоєння, що зникнення льоду може спровокувати низку вивержень вулканів, які ховаються під величезним шаром льоду на континенті.

Також цікаво: Невидимий фронт екологічної катастрофи: вчені б’ють на сполох через «загублене» між течіями Саргасове море

Загалом на крижаному континенті налічується понад 130 відомих вулканів, більшість з яких приховані під льодом, але деякі залишаються активними. Ця ситуація може суттєво вплинути на подальший розвиток екологічної системи Антарктиди.

Читайте також