Categories: Наука

В Танзанії знайдено гігантські дерева віком 3000 років, що охороняють таємниці всесвіту

Міжнародна група ботаніків із Кенії, Танзанії та Італії знайшла у гірських дощових лісах Удзунгва на сході Танзанії новий вид величезних дерев. 

Дослідження було опубліковано у науковому журналі Phytotaxa.

Новий вид дерев отримав назву Tessmannia princeps. Назва princeps (лат. “найвидатніший”) була обрана через значні розміри дерева: воно не лише має величезний обхват, а й вище за інші рослини в тропічному лісі, тому височіє над навколишнім лісовим пологом.

Ще б пак, висота дерева сягає 35-40 метрів, а діаметр стовбура – 2,7 метра.

Цікаво, що Tessmannia princeps відрізняється дуже повільним зростанням: щоб збільшити обхват на один сантиметр, дереву потрібно до 15 років.

Дослідження одного із загиблих дерев показало, що в одному сантиметрі деревини було від 12 до 15 кілець. Цей факт свідчить про дуже повільний ріст дерева в ширину (зазвичай дерева додають одне кільце на рік), і дозволяє припустити, що найбільші представники виду T. princeps можуть мати вік 2000-3000 років. Хоча цей метод оцінки віку не є абсолютно точним, він дає підстави вважати ці дерева надзвичайно довгоживучими.

Таким чином, повільний темп росту разом із обмеженою популяцією робить їх надзвичайно вразливими до негативного впливу навколишнього середовища. У будь-якому випадку Tessmannia princeps охороняється в національному парку Удзунгва, і вирубка лісу тут заборонена – дослідники попереджають, що без надійного захисту повільно зростаючим деревам загрожує зникнення.

T. princeps також має незвичайний спосіб розповсюдження насіння, використовуючи метод вибухового розкидання, коли насіння силою викидається з коробочок. Ця характеристика, хоча й не унікальна для рослин, робить T. princeps особливим серед свого роду. Незважаючи на це, поширення виду обмежене. Дослідники виявили лише близько 100 дорослих особин у двох популяціях, розташованих поруч одна з одною. Поєднання обмеженого поширення та повільного росту робить T. princeps вразливим, і дослідницька група пропонує включити його до Червоного списку МСОП.

Разом з тим, є і позитивні моменти. Регіон, де було виявлено T. princeps, є частиною проекту відновлення лісу, спрямованого на з’єднання ділянок стародавнього тропічного лісу, що може забезпечити захист новому виду. Вчені попереджають, що припинення проекту загрожуватиме існуванню T. princeps.

Відкриття цього гігантського та довгоживучого дерева вказує на те, що навіть у добре дослідженому світі природа продовжує дивувати нас своїми відкриттями.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Витік фото у мережу розкрив всі відтінки нових iPhone 17 та iPhone 17 Air

Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…

22 години ago

В Україні знайшли стародавні артефакти

У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.

23 години ago

В Україні податкова служба перевіряє рахунки і вимагає пояснити джерела доходів: подробиці

Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…

24 години ago

На глибині 8000 метрів в океані виявили активного хижака, який змінює уявлення про глибоководні екосистеми

Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…

1 день ago

Київстар анонсував запуск супутникового зв’язка Starlink для українських смартфонів

Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.

1 день ago

Виявити рак за 20 секунд: корейські вчені створили сенсор для швидкої діагностики

Корейські вчені розробили сенсор для виявлення раку за 20 хвилин, використовуючи світло і машинне навчання…

1 день ago