В організмі людини знайшли кілька типів “зомбі-клітин”: користь чи шкода
Вчені з Університету Джонса Хопкінса зробили прорив у боротьбі зі старінням та раком. Так, дослідники вперше ідентифікували три різні підтипи старіючих “зомбі-клітин” шкіри, що відрізняються за формою та функціями. Це відкриття допоможе створити нові терапії, які вибірково усуватимуть шкідливі клітини без впливу на корисні.
Результати дослідження опубліковані у журналі Science Advances.
Насамперед варто знати, що “зомбі-клітини” або сенесцентні клітини, – це клітини, які припинили ділитися, але не загинули. Вони можуть накопичуватися в тканинах, спричиняючи хронічне запалення та сприяючи розвитку вікових захворювань. Правда, деякі з них можуть виконувати корисні функції, наприклад, сприяти загоєнню ран.
“Зомбі-клітини”, на відміну від звичайних, не “самоусуваються” в організмі природним чином. Вони перестають ділитися через пошкодження чи стресу, залишаються у тканинах і викликають запалення. Досі вважалося, що всі клітини одного типу тканин, що старіють, приблизно однакові. Однак, як пояснює співавтор дослідження Джуд Філліп, клітини шкіри при старінні можуть переходити в один із трьох різних станів.
Команда вчених проаналізувала фібробласти шкіри (клітини, що створюють каркас тканини) у зразках 50 здорових донорів віком від 20 до 90 років. За допомогою машинного навчання та технологій візуалізації дослідники вивчили 87 фізичних характеристик кожної клітини та класифікували їх за групами.
У результаті вони виявили 11 форм і розмірів фібробластів, з яких три характерні саме для старіючих клітин. Один з підтипів, позначений як C10, виявився особливо поширеним у людей похилого віку.
Вчені зазначають, що подальші дослідження допоможуть визначити, які з цих підтипів завдають шкоди, а які можуть бути корисними. Це відкриває можливості розробки препаратів, які цілеспрямовано усувати шкідливі старіючі клітини, мінімізуючи побічні ефекти.
Крім того, точкове вплив на старіння клітин може стати важливим інструментом у лікуванні раку.