Зображення створено ШІ для YSTNews
Українські науковці показали стародавній бронзовий наносник — частину кінської упряжі, виготовлену технікою лиття. Артефакт прикрашено зображенням у характерному звіриному стилі, що зображає голову лося з впізнаваними рисами. Знахідка датована скіфською добою і дає уявлення про майстерність давніх ремісників та символіку, яку вони вкладали в навіть найдрібніші деталі.
Про це йдеться на офіційній сторінці Історико-культурного заповідника “Більськ” у Facebook.
Читайте також: Морський монстр у кадрі: вчені вперше зняли гігантського кальмара в океанських глибинах (відео)
Як можна побачити з відео, представлено деталь кінської упряжі, яка називається наносник. Він прикрашений зображенням у звіриному стилі, оформленим у вигляді видовженої голівки копитної тварини, з чіткою передачею видових рис лося – характерного вуха, відвислої нижньої губи і ледь позначеної горбинки лоба.
Стилізація рогів зі своєрідними завитками у вигляді двох сплощених напівкіл зумовлюється суто вжитковим характером прикраси та її практичним використанням.
Має наскрізні поперечну і поздовжню петельки. Перша з них, кругла, засвідчує його вдягання на поперечний ремінець. Друга, вузька, поздовжно розширена, вказує на вертикальне його закріплення на ширшому ремені.
Датується артефакт скіфським часом, а саме V ст. до н. е.
Походить із досліджень кургану 1 Перещепинського могильника експедицією Центру охорони та досліджень пам’яток археології Полтавської обласної державної адміністрації під керівництвом Олександра Супруненка у 2001 році.
Нагадаємо, що скіфи були кочовим народом, що мешкав у причорноморських степах (VIII ст. до н.е. — III ст. н.е.). Скіфські коні мали збрую зі срібла, золота, прикрашену тваринними орнаментами, адже для цього народу коні відігравали надзвичайно важливу роль у їхньому житті — це був не просто транспорт, а символ статусу, частина бойової тактики й навіть релігійних обрядів.
Читайте також: Прізвища українців, які треба розглядати “під мікроскопом”: перевірте своє у списку
Зберігається наносник у наукових фондах Історико-культурного заповідника “Більськ”.
Глобальна зміна клімату загрожує вулканічною активністю, яка може вразити Росію та інші регіони. Вчені передбачають…
Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…
У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.
Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…
Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…
Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.