Фото з відкритого доступу
У самому серці Каппадокії, в центральній Туреччині, розташоване вражаюче підземне місто Дерінкую – інженерне диво, збудоване ще у VIII–VII століттях до нашої ери. Його створили фригійці, а згодом місто перетворилося на справжній багаторівневий лабіринт, де ховалися люди під час війн, набігів і релігійних переслідувань.
Про це пише Arkeonews.
Читайте також: Давньогрецька таємниця з українського степу: вчені знайшли 2500-річну чашу з обличчям доньки Зевса
Так, у 1969 році один із мешканців невеликого турецького міста Дерінкую, розташованого в історичній області Каппадокія під час ремонту у власному будинку випадково натрапив на невідомий підземний хід. Це сталося тоді, як він почав ламати одну зі стін підвалу. Таким чином вузький, непримітний прохід привів його в тунель, що вів вглиб скелі.
Коли чоловік продовжив дослідження, то стало очевидно, що це не просто природна печера, а частина великої штучної підземної структури. Інформація швидко дійшла до археологів, і невдовзі на місце прибули фахівці з турецького Міністерства культури. Те, що вони побачили, перевершило всі очікування.
Виявилося, що під домом чоловіка ховається ціле місто, видовбане у м’якій вулканічній породі.
Після цього протягом кількох років Дерінкую досліджували та очищували, а згодом — частково відкрили для туристів. На сьогоднішній день доступними для відвідувачів є лише 8 із 18 рівнів — а от глибші залишаються недослідженими або потребують консервації.
Відомо наразі, що найнижчий відомий вченим рівнень знаходиться на глибині 60 метрів.
Вчені вражені цією багатовіковою, цілеспрямованою інженерною працею, адже вони виявили, що кожен рівень мав своє призначення (навчальні класи, каплиці, зерносховища, стайні, місця для зборів, спальні приміщення та ін.). Це демонструє, наскільки була розвинута винахідливість людей, щоб вижити у складні часи. Одночасно у підземному місті могли перебувати 20 тис. людей.
На думку вчених, Дерінкую було збудовано у VIII–VII століттях до нашої ери фригійцями — народом, що прославився своєю майстерністю в обробці каменю. Згодом місто не тільки збереглося, а й продовжувало розширюватися, пристосовуючись до викликів різних історичних епох.
У візантійський період (IV-XV ст. н.е.) воно перетворилося на складну мережу проходів та кімнат. Під час арабських набігів у підземному місті ховалися ранні християни. Пізніше воно служило притулком під час нападів турків-сельджуків.
Читайте також: Біологічний “привіт” з Іудейської пустелі: вчені проростили насіння віком понад 800 років
Наразі Дерінкую вважається однією з найбільших і найзагадковіших пам’яток стародавньої архітектури в Туреччині.
Усього таких родових імен налічується 13.
Ось уже шостий день триває період сильних магнітних бур.
5 травня 2025 року Skype офіційно припинив своє існування. Як Microsoft пояснює це рішення та…
Результати дослідження вже активно обговорюються серед фахівців з громадського здоров’я та медичних стратегів.
Незважаючи на інноваційність ідеї, відвідування ресторану Sem Igual буде безкоштовним.
Розробка вже викликає зацікавлення серед екологів та підприємців.