Зображення створено ШІ для YSTNews
В Україні більшість населення отримали прізвища у XVII столітті після вказівки київського митрополита Петра Могили вести записи про народження, шлюби та смерті. Основою для створення прізвищ часто ставали імена батьків, а також посада чи професія людини, її етнічне походження або ж певні особисті риси.
Про це розповідає генеалогічне товариство “Рідні”.
Отож, за даними Міністерства юстиції України та реєстрів населення, до ТОП-10 найуживаніших українських прізвищ входять такі родові імена.
Читайте також: Українські прізвища, що вказують на аристократичне походження: перевірте своє у списку
Мельник. Дане прізвище одне з найпоширеніших у Західній Україні, воно має 107 878 носіїв. Походить від професії мельника – людини, яка займалася помелом зерна на млині. Мельники мали важливе значення для місцевої економіки, забезпечуючи громаду борошном. У середньовіччі мельники були заможними людьми.
Шевченко. Дане прізвище стало символом української культури завдяки Тарасові Шевченку, тому воно часто асоціюється з інтелігентністю та національною свідомістю. Прізвище має 106 340 носіїв. Частіше зустрічається на Слобожанщині. Походить від слова “швець” – майстер, який шиє або ремонтує взуття. Це поширена професія, яка впродовж віків залишалася популярною.
До речі, дане прізвище згадується у козацьких реєстрах за 1756 і 1649 роки. Таким родовим іменем в більшості володіли представники православного духовенства та старшини Гетьманщини.
Коваленко. Прізвище має 88 632 носіїв. Частіше зустрічається на Придніпров’ї, а особливо у Полтавській і Чернігівській областях. Походить від професії коваля, який виготовляв та ремонтував металеві вироби, особливо інструменти й зброю. Ковалі були дуже важливими фахівцями в громадах.
Бондаренко. Прізвище має 88 133 носіїв. Частіше зустрічається на Слобожанщині. Походить від слова “бондар” – майстер, який виготовляв дерев’яні бочки, діжки та інші місткості для зберігання рідин і продуктів. Бондарі були незамінними у господарстві.
Бойко.Прізвище має 83 195 носіїв. Частіше зустрічається на Галичині. Походження прізвища пов’язують з етнічною назвою бойків – групи українців, які мешкають на заході України, у Карпатах. Бойки славилися своєю працьовитістю та культурою.
Ткаченко. Прізвище має 82 270 носіїв. Частіше зустрічається на Слобожанщині. Походить від слова “ткач” – людина, яка займалася тканням тканин. Ця професія мала велике значення у виробництві одягу та інших виробів.
Кравченко. Прізвище має 75 456 носіїв. Частіше зустрічається в Таврії. Походить від слова “кравець” – майстер, який шив одяг. Кравці забезпечували громади необхідним одягом і вбранням, часто працюючи на замовлення.
Ковальчук. Прізвище має 70 410 носіїв. Частіше зустрічається на Придніпров’ї. Походить від професії коваля, подібно до прізвища Коваленко, але вказує на молодшого нащадка або учня коваля.
Коваль. Прізвище має 62 232 носіїв. Частіше зустрічається на Придніпров’ї. Також походить від професії коваля.
Читайте також: Прізвища українців, серед предків яких були кати, бандити й злочинці: перевірте своє у списку
Олійник. Прізвище має 59 375 носіїв. Частіше зустрічається на Поділлі. Походить від слова “олійник” – людина, яка займалася виготовленням олії з насіння або плодів. Олія була важливим продуктом у повсякденному житті українців.
Нові дані та технології дозволили зробити припущення, що знайдений у 2002 році череп може бути…
Станом на кінець четвертого кварталу 2024 року lifecell обслуговував 9,5 мільйона абонентів.
Деякі українські прізвища зустрічаються в Україні так рідко, що їхніх носіїв майже не залишилося.
За останню добу на Сонці відбулися п'ять спалахів класу С.
Це відкриття є найдавнішим відомим доказом використання головних ременів для перенесення вантажів.
Фотографія була зроблена високоточною камерою HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), встановленою на борту апарата…