Categories: Наука

Топ-10 прізвищ, що зустрічаються в Україні найчастіше: перевірте своє у списку

В Україні більшість населення отримали прізвища у XVII столітті після вказівки київського митрополита Петра Могили вести записи про народження, шлюби та смерті. Основою для створення прізвищ часто ставали імена батьків, а також посада чи професія людини, її етнічне походження або ж певні особисті риси.

Про це розповідає генеалогічне товариство “Рідні”.

Отож, за даними Міністерства юстиції України та реєстрів населення, до ТОП-10 найуживаніших українських прізвищ входять такі родові імена.

Читайте також: Українські прізвища, що вказують на аристократичне походження: перевірте своє у списку

Мельник. Дане прізвище одне з найпоширеніших у Західній Україні, воно має 107 878 носіїв. Походить від професії мельника – людини, яка займалася помелом зерна на млині. Мельники мали важливе значення для місцевої економіки, забезпечуючи громаду борошном. У середньовіччі мельники були заможними людьми.

Шевченко.  Дане прізвище стало символом української культури завдяки Тарасові Шевченку, тому воно часто асоціюється з інтелігентністю та національною свідомістю. Прізвище має 106 340 носіїв. Частіше зустрічається на Слобожанщині. Походить від слова “швець” – майстер, який шиє або ремонтує взуття. Це поширена професія, яка впродовж віків залишалася популярною.

До речі, дане прізвище згадується у козацьких реєстрах за 1756 і 1649 роки. Таким родовим іменем в більшості володіли представники православного духовенства та старшини Гетьманщини.

Коваленко. Прізвище має 88 632 носіїв. Частіше зустрічається на Придніпров’ї, а особливо у Полтавській і Чернігівській областях. Походить від професії коваля, який виготовляв та ремонтував металеві вироби, особливо інструменти й зброю. Ковалі були дуже важливими фахівцями в громадах.

Бондаренко. Прізвище має 88 133 носіїв. Частіше зустрічається на Слобожанщині. Походить від слова “бондар” – майстер, який виготовляв дерев’яні бочки, діжки та інші місткості для зберігання рідин і продуктів. Бондарі були незамінними у господарстві.

Бойко.Прізвище має 83 195 носіїв. Частіше зустрічається на Галичині. Походження прізвища пов’язують з етнічною назвою бойків – групи українців, які мешкають на заході України, у Карпатах. Бойки славилися своєю працьовитістю та культурою.

Ткаченко. Прізвище має 82 270 носіїв. Частіше зустрічається на Слобожанщині. Походить від слова “ткач” – людина, яка займалася тканням тканин. Ця професія мала велике значення у виробництві одягу та інших виробів.

Кравченко. Прізвище має 75 456 носіїв. Частіше зустрічається в Таврії. Походить від слова “кравець” – майстер, який шив одяг. Кравці забезпечували громади необхідним одягом і вбранням, часто працюючи на замовлення.

Ковальчук. Прізвище має 70 410 носіїв. Частіше зустрічається на Придніпров’ї. Походить від професії коваля, подібно до прізвища Коваленко, але вказує на молодшого нащадка або учня коваля.

Коваль. Прізвище має 62 232 носіїв. Частіше зустрічається на Придніпров’ї. Також походить від професії коваля.

Читайте також: Прізвища українців, серед предків яких були кати, бандити й злочинці: перевірте своє у списку

Олійник. Прізвище має 59 375 носіїв. Частіше зустрічається на Поділлі. Походить від слова “олійник” – людина, яка займалася виготовленням олії з насіння або плодів. Олія була важливим продуктом у повсякденному житті українців.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Прізвище Орбан та не тільки: які родові імена українців вказують на спільне минуле з угорцями

Більшість угорських прізвищ або прізвищ із угорським впливом зустрічаються на Закарпатті, яке перебувало під угорською…

3 години ago

Google починає нову еру боротьби з шахрайством в Chrome та Android: що треба знати

Нові функції безпеки стануть частиною загальної стратегії Google щодо використання штучного інтелекту не лише в…

7 години ago

Революція в біотехнологіях: павуки отримали штучно ген, що додає шовку червоне світіння

В результаті генної модифікації павуки почали виробляти шовк із червоною флуоресценцією.

10 години ago

Google позбавилась від 47 вразливостей в Android: про що йдеться

Google усунула небезпечну вразливість у Android, яку вже використовували хакери.

12 години ago

Не все, що рухається, бачить людина: вчені з’ясували, чому деякі об’єкти “зникають” з поля зору

Дане відкриття підкреслило, як складно і тонко налаштоване зорове сприйняття людини, і як важливо розуміти…

13 години ago

Київстар, Vodafone та Lifecell: найдешевші тарифи, які можна підключити в травні 2025 року для економії

У 2025 році мобільні оператори в Україні підвищили ціни на свої тарифи, однак на ринку…

15 години ago