Стерильність не врятувала: у “чистих” кімнатах NASA виявили десятки невідомих бактерій
Американські вчені з NASA відкрили 26 раніше невідомих видів бактерій, що населяють стерильні приміщення (так звані чисті кімнати) для складання марсіанського зонда Фенікс. Відкриття може покращити захист від мікробного зараження у майбутніх космічних місіях. Результати роботи опубліковано у науковому журналі Microbiome.
«Чисті» кімнати NASA призначені для запобігання потраплянню земних мікроорганізмів до космосу, але, як з’ясувалося, деякі бактерії-екстремофіли здатні виживати навіть там.
Дослідники з Лабораторії реактивного руху НАСА (JPL), Саудівської Аравії та Індії вивчили зразки з Космічного центру Кеннеді та виявили 53 штами бактерій, 26 з яких виявилися новими для науки.
Аналіз ДНК показав, що ці мікроорганізми мають унікальні механізми стійкості: вони ефективно відновлюють пошкоджену ДНК, нейтралізують токсини і мають прискорений метаболізм.
Відкриття допоможе NASA удосконалити методи стерилізації космічних апаратів, щоб уникнути випадкового занесення земних бактерій на інші планети.