Дослідники вважають, що стародавній вулканічний попіл на Марсі може містити цінні сліди вимерлого життя, зберігаючи мінерали під захистом від агресивного космічного випромінювання. Місія марсохода “Розалінд Франклін”, запланована на 2028 рік, вже зазнала затримок через розрив співпраці Європейського космічного агентства з “Роскосмосом” після вторгнення Росії в Україну.
Читайте також: Науковці знайшли двійників Землі в сусідній зоряній системі
Цей новий марсохід буде здатний бурити поверхню планети на глибину до 2 метрів, що дозволить збирати дані для пошуку ознак життя в давніх породах. Місце, відоме як Oxia Planum, є перспективним об’єктом для висадки, де з’явились нові натяки на потенційні вулканічні залишки, пише 24 канал.
Слід зазначити, що темні скелі, які знайшли під час досліджень, можуть бути результатом древніх вулканічних вивержень. За даними нещодавнього дослідження, опублікованого у Journal of Geophysical Research: Planets, вчені вивчили породи, використовуючи дані з орбітальних супутників, й дійшли висновку, що ці незвичайні матеріали могли бути занесені туди мільярди років тому.
Емма Гарріс, авторка дослідження та дослідниця геологічної історії Марса в Лондонському музеї природознавства, зазначає: “На цій ділянці немає відомих вулканів, тому уламки, ймовірно, прилетіли з сотень, а може, й тисяч кілометрів.”
Ці темні породи можуть бути захистом для мінералів під ними від космічного випромінювання, а саме ці мінерали потенційно можуть зберігати ознаки життя. Проте, дослідники визнають, що про утворення цих поверхневих матеріалів відомо обмаль.
Команда вчених також склала карту регіону площею 50 000 квадратних кілометрів, користуючись даними контекстної камери на Mars Reconnaissance Orbiter. Теоретично, темні породи могли колись покривати всю ділянку, проте тепер їх можна знайти тільки на невеликих ділянках.
Одна з можливих гіпотез щодо цих порід полягає в тому, що їх визначене розташування може свідчити про те, що колись дно ударних кратерів було заповнене підземними водами, які піднімались з-під земної кори. Коли вулканічний попіл потрапляв на ці ділянки з водою, він став більш липким та зцементованим.
Команда науковців сподівається дізнатися більше про ці породи, коли марсохід ExoMars Rosalind Franklin прибуде на Марс. Хоча марсохід не зможе рухатися по нерівних темних породах, він матиме можливість досліджувати багаті на мінерали породи на краях цих покладів.
Варто відзначити, що місія “Розалінд Франклін” зазнала затримки через політичні події. Європейське космічне агентство розірвало зв’язки з російським “Роскосмосом”, що стало однією з причин, чому вікно запуску в 2023 році було пропущено. У травні 2024 року NASA вирішило поновити співпрацю з ЄКА для завершення місії. Хоча NASA спочатку було партнером у цій програмі понад 20 років тому, через бюджетні обмеження воно вийшло з проекту.
Згідно з інформацією з ЄКА, новий марсохід отримав можливості бурити поверхню Марса й збирати зразки на глибині до 2 метрів. Ці зразки потім будуть проаналізовані бортовою лабораторією. Дослідники вважають, що стародавні породи можуть містити ознаки життя, адже темні породи сформувалися приблизно 4-3,7 мільярдів років тому.
Це цікаво: Вчені виявили можливу атмосферу на планеті розміром із Землю
Науковці наголошують: “Якщо життя дійсно існувало на Марсі, то це відбулось дуже давно, тому що планета залишалася сухою та досить неактивною протягом останніх трьох мільярдів років. Тому ми хочемо дослідити гірські породи до цього періоду, щоб виявити можливі сліди води або мікробного життя”.
Вчені знайшли останки дитини з блакитними очима, що жила 17 тис. років тому. Це відкриття…
Дослідження Тель-Авівського університету спростувало міфи про забруднення довкілля від копалень царя Соломона. Нові дані свідчать…
На Марсі спостерігають "зимову країну чудес": сніг на Червоній планеті — це вуглекислий лід, що…
Сонячний зонд NASA Parker Solar Probe встановив нові рекорди, наблизившись до Сонця на 6,1 млн…
Науковці дослідили таємницю середньовічних "капелюхів принцеси" – енінів, популярних в XV столітті. Вони були символом…
Вчені роз'яснили, що Всесвіт розширюється сам по собі, без обмежень по простору. Це продовжує дивувати…