Categories: Наука

Стародавній Київ крізь призму історії: вперше українцям показали рідкісні гривні і бронзові прикраси XI–XII століть

У Національному музеї історії України відкрилася унікальна експозиція, присвячена археологічному скарбу з Китаєва — 11 срібних гривень-ромбів та 21 бронзовій накладці від пояса, датованим XI–XII століттями. Цей рідкісний набір, захований у візантійській глиняній амфорі, відкриває нові сторінки історії Києва. Виставка приурочена до Дня Києва і нагадує про справжню цінність землі, яку забудовники планують перетворити на житловий район.

Про це повідомив Національний музей історії України.

Отож, до Дня Києва у Національному музеї історії України відкрилася нова унікальна експозиція.

Читайте також: Розкрито таємниці стародавнього скельного монастиря в Україні: містика, жертвоприношення і ікона із закритими очима

Головною родзинкою виставки став скарб, знайдений археологами у вигляді 11 срібних гривень-ромбів та 21 бронзової накладки від пояса, датованих кінцем XI — початком XII століття. Відомо, що ці знахідки були заховані в глиняній амфорі, найімовірніше візантійського походження. Хоча сама амфора не збереглася, її опис свідчить про червону глину, ручки і відбите горло.

Особливість цього скарбу — наявність так званих “чернігівських” гривень, які трапляються в історичних знахідках украй рідко. Вони відомі лише за кількома старовинними знахідками XIX–XX століття (зокрема, Горбово 1878, Чернігів 1999). Ці гривни завжди зустрічаються окремо від інших типів і не супроводжуються ювелірними виробами.

На відміну від сучасних апетитів забудовників, які, за деякими даними, прагнуть звести чергову багатоповерхівку на землях Китаївського археологічного комплексу, скарб вказує на сакральне і торгове значення цієї території ще за доби Київської Русі.

Клад знайшли на території, яка й сьогодні зберігає назву Мишоловка — це місцевість між Багриновою горою, Голосіївським лісом і Китаєвом. Тобто саме там, де нині точиться боротьба за землю між громадами та великими девелоперами.

Читайте також: Знахідка, що застигла в часі: у Єрусалимі випадково виявили 2300-річну прикрасу, яка вразила вчених

Цінність таких артефактів — не лише в грошовому еквіваленті, а й у символіці: Київ стоїть на культурній спадщині тисячоліть, і кожна така знахідка — ще один аргумент проти тотальної забудови історичних територій.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Acer презентувала унікальний гаджет з фокусом на здоров’я: про що йдеться

reeSense Ring - це перше розумне кільце від компанії Acer, офіційно представлене на виставці Computex…

2 години ago

Критична межа – ближче, ніж здається? Нові супутникові дані шокували науковців: мільярди людей опиняться “під водою”

Вчені дізналися, коли зростання рівня моря стане великою загрозою для людства.

3 години ago

Що пішло не так? Apple розчарувала фанатів новацій, відмовившись від Apple Watch з камерою

Офіційної причини відмови від проєкту Apple не озвучує.

4 години ago

Інопланетні води під ногами? В родовищах літію знайшли хімічний феномен

Американські вчені з Університету Дьюка зробили відкриття, яке може змінити уявлення про хімічні процеси у…

7 години ago

Небезпечний вірус атакує користувачів Windows по всьому світу: що відомо

Lumma Stealer викрадає паролі, файли, криптогаманці та іншу конфіденційну інформацію з браузерів (Chromium, Mozilla, Edge).

9 години ago