Categories: Наука

Сонячна система не така, як здається: як невидимий гігант змінив хід еволюції Сонячної системи

Вчені висунули нову гіпотезу про загадкове минуле Сонячної системи. Ще б пак, якби створювати Сонячну систему за підручником, то вона була б більш плоскою і круглою. Але диск Сонячної системи відносно викривлений, тому її спотворило щось дуже велике.

Фізики Університету Торонто Гарет Браун та Ханно Рейн у співпраці з планетологом Університету Арізони Рену Малхотра довгий час досліджували, чи була Сонячна система колись іншою.

Так, провівши фундаментальне дослідження, вони висунули гіпотезу, що орбіти сучасної Сонячної системи могли викривитися через масивний об’єкт, який вторгся в протопланетний диск мільярди років тому, а потім зник. Мова іде про об’єкт, масою від 2 до 50 мас Юпітера, який міг пройти через Сонячну систему по гіперболічній траєкторії.

Саме тому, за їх словами, диск Сонячної системи відносно викривлений, а орбіти її планет злегка нахилені та еліптичні.

Прикладом такого міжзоряного об’єкта може бути, наприклад, астероїд Оумуамуа, який пройшов через Сонячну систему у 2017 році. І хоч він не спричинив змін в орбітах планет, але його присутність свідчить про можливість подібних подій на ранніх етапах формування Сонячної системи.

Дослідники провели математичне моделювання, враховуючи потенційні характеристики масивного об’єкта, який міг вторгнутись в протопланетний диск мільярди років тому, і виявили, що ймовірність його впливу на орбіти планет становить приблизно 1 із 1000.

Нагадаємо, що Сонячна система – це зоряна система в галактиці Чумацький Шлях, що включає Сонце і природні космічні об’єкти, що обертаються навколо нього: планети, їх супутники, карликові планети, астероїди, метеороіди, комети і космічний пил. До складу сонячної системи входить вісім основних планет і п’ять карликових, що обертаються приблизно в одній площині.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Українські вчені показали унікальний артефакт, який бачив скіфські степи у V ст. до н. е. (відео)

Історико-культурний заповідник “Більськ” показав стародавній бронзовий наносник — частину кінської упряжі, виготовлену технікою лиття.

15 хвилин ago

Китай відкрив в космосі нову “трасу” між Землею і Місяцем: подробиці унікальної місії

Цей прорив підкреслює амбіції Китаю в галузі космічних досліджень і зміцнює його позиції як одного…

2 години ago

Vodafone щедро знижує абонплату на 25% для українців до кінця 2025 року, але є важлива умова

Vodafone пропонує гарну знижку на тарифи для абонентів.

3 години ago

Прізвища українців, які треба розглядати “під мікроскопом”: перевірте своє у списку

Українські прізвища зазвичай мають 5–7 літер, тому короткі є винятком.

4 години ago

Українські інженери розробили нову крилату ракету з дальністю ураження 800 км: деталі розробки

Технічні характеристики нової ракети наразі не розголошуються

6 години ago