Categories: Наука

Сонце стало блакитним: вчені розкрили 200-річну загадку

Серпень 1831 року став знаковим для всього світу. Це був рік, коли Сонце раптово змінило свій колір, призводячи до двох років глобального похолодання. Кліматична аномалія зацікавила вчених, які довго намагалися зрозуміти її причини. Науковці припустили, що чергове вулканічне виверження стало каталізатором для цього незвичайного явища, але яке з них стало винуватцем – було загадкою, поки не з’явилися нові дослідження, повідомляє IFLScience.

Виверження вулкана та зміна клімату

Під час цього події, між 1831 та 1833 роками, середня температура на планеті знизилася приблизно на 1°C. Німецький композитор Фелікс Мендельсон, подорожуючи Альпами в той час, залишив спогади про “пустельну погоду”, де “весь ранок йшов дощ, холодно, як взимку, і на пагорбах вже лежав глибокий сніг”. А по всьому світу почали з’являтися повідомлення про те, що Сонце стало “синім, фіолетовим і зеленим”.

Таємнича загадка

Вчені довго шукали відповідь на питання, яке виверження стало причиною цих змін. Розглядали навіть вулкани Бабуян-Кларо на Філіппінах і Фердінандеа поблизу Сицилії. Однак нові дослідження, проведені вченими з Університету Сент-Ендрюса в Шотландії, вказали на нового “винавця”.

Проведені геохімічні аналізи зразків льоду вказують на те, що виверження відбулося з Заварицької кальдери на безлюдному острові Симушир, що входить до складу Курильських островів, недалеко від Японії. Це відкриття підтвердило, що саме це виверження викликало короткочасне зміщення клімату.

Дослідження та відкриття

Дослідники визначили час виверження до весни-літа 1831 року, що відповідає описам під час цього періоду. Доктор Вілл Хатчісон, провідний автор дослідження, зауважив: “Ми аналізували хімічний склад льоду з дуже високою часовою роздільною здатністю. Це дозволило точно визначити, коли сталася катастрофа”.

Наведені результати вивели вчених на справжній момент осяяння, коли два зразки: попіл з вулкана та зразки з льодовикового ядра, продемонстрували схожість та відповідність.

Ризики для сучасності

Вчені також застерігають, що подібне виверження сьогодні могло б викликати значні проблеми для нашого світу. “Існує безліч потужних вулканів, і передбачити, коли може трапитися наступне велике виверження, практично неможливо”, – зазначив Хатчісон. Він підкреслив важливість міжнародної координованої реакції на можливі майбутні катастрофи.

Цей випадок підкреслює, наскільки важливо враховувати ризики, пов’язані з активністю вулканів, та готовність суспільства до надзвичайних ситуацій, схожих на ту, що трапилася у 1831 році.

 

Aleksandr V.

Recent Posts

Кадр, який важко роздивитися без мурашок: на дні океану вчені знайшли рибу з моторошними паразитами на голові (відео)

Вчені зняли кадри на глибині 1604 футів (489 метрів) під час експедиції з вивчення морського…

2 години ago

Звична миша в минулому? Razer випустила мишу з вертикальним хватом: які переваги

Вертикальна мишка - це майбутнє комфортної роботи та геймінгу?

6 години ago

Прокляття Балтики: отруйне дно біля берегів Росії вивільняє вуглекислий газ у атмосферу, провокуючи світову катастрофу

Вчені з Німеччини довели, що морське дно Балтійського моря може не лише поглинати, а й…

8 години ago

Lifecell заманює українців новим тарифом за менше 100 грн: яке наповнення

Lifecell представляє новий тариф, який вразить своєю вигодою!

10 години ago

Українські прізвища, які в давнину мали магічний сенс і впливали на долю: перевірте своє у списку

Давні українці вірили, що прізвище людини дуже сильно впливає на долю людини.

11 години ago

Магнітна буря 25 квітня: астрофізики визначили її потужність

Сильна магнітна буря, яка вирувала останні кілька днів, нарешті почала затихати.

12 години ago