Categories: Наука

Що приховували унікальні знімки Балтики з супутника NASA? Нарешті розгадано таємницю довжиною 200 км

На супутникових знімках NASA у 2018 році вчені зафіксували величезні завихрення якогось органічного матеріалу біля польського узбережжя Балтійського моря. Це виглядало як гігантські бірюзові або зеленкуваті плями, що простягались на понад 200 км уздовж моря. Тоді їхній склад залишався загадкою і тільки зараз дослідники змогли встановити, що це було.

Про це пише Live Science.

Читайте також: Європа висихає? Вчені попередили, що Польща, Україна та Балкани на межі водної кризи: що відомо

Так, більшість дослідників пов’язала дане явище з цвітінням фітопланктону, зокрема ціанобактерій (синьо-зелених водоростей). Дійсно, такі явища — звичайні для Балтики. Систематично у теплі місяці, особливо в умовах застою води та високої температури, фітопланктон масово розмножується, утворюючи великі завихрення та плями, видимі навіть із космосу. От тільки масштаб плям у 2018 році був винятковим.

Деякі науковці припускали, що це можуть бути навіть так звані “морські соплі” — слиз, який виділяють планктонні організми. Але жодна з версій не підтверджувалася повністю.

І лише 2023 року дослідники встановили, що джерелом цих плям є пилок сосни звичайної (Pinus sylvestris) – найбільш поширеного дерева Польщі. Оптичний аналіз (відбитого світла, спектрів) підтвердив, що це органічний матеріал природного пилкового походження.

Згідно з даними NASA Earth Observatory, супутники Terra та Aqua фіксували появу таких плям щонайменше 14 разів у 2000–2001 роках, що дозволяє говорити про їхню регулярність. Зазвичай пилок у великій кількості переноситься вітром у період травень–червень і потрапляє з суші у воду.

Це чудовий приклад того, як багаторічна “загадка” може отримати просте й елегантне пояснення, коли поєднуються дані з супутників, польові спостереження та сучасні методи спектрального аналізу.

До речі, океанограф Чуанмін Ху з Університету Південної Флориди зазначає, що спостереження за концентрацією пилку може дати корисну інформацію для рибальства та досліджень морського життя. А ще вчені припускають, що через високий вміст органічного вуглецю пилок може відігравати важливу роль у харчових ланцюгах морських екосистем.

Нагадаємо, що у 2021 році дослідники з Університету Юти (США) в журналі PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) опублікували масштабне дослідження, де зазначили, що сезон пилку в Північній Америці з 1990-х подовжився на 20 днів, а концентрація пилку зросла на 21%. Аналогічні тенденції зафіксовано також в Європі, зокрема в Скандинавії, Німеччині та Польщі.

Читайте також: Кожен може зазирнути у безмежжя Всесвіту: телескоп NASA щодня показує тисячі кадрів Галактики (відео)

Таким чином існує пряма залежність між викидами парникових газів і зростанням пилкоутворення.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

9 години ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

10 години ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

11 години ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

12 години ago

Земля може бути в пастці всередині гігантської космічної пустоти: нові відкриття вчених

Вчені виявили, що Земля може перебувати в гігантській космічній порожнечі, що пояснює розширення Всесвіту і…

13 години ago

5 прихованих функцій смартфона, які не варті ваших грошей

Дізнайтеся про 5 функцій смартфонів, за які не варто переплачувати. Економте на покупці, вибираючи розумно!

14 години ago