Categories: Новини

Зміна клімату чи природний цикл? Почав руйнуватись найбільший айсберг світу

Айсберг A23a, який залишається найбільшим на планеті, зменшився майже на 4%, втративши 120 квадратних кілометрів криги. Масивна брила відкололася в морі Скоша, і науковці вже спостерігають за подальшими змінами.

Про це пише видання YSTNews з посиланням на науковців з Арктичного та антарктичного науково-дослідного інституту.

Масивна крижана брила відкололася у південній частині моря Скоша, що розташоване між південною частиною Південної Америки та Антарктидою.

Попри зменшення, A23a залишається гігантським – його площа досі перевищує багато великих міст. Так, його площа майже вдвічі перевищує площу Санкт-Петербурга та вдвічі – площу Лондона. Вага айсберга становить майже 1 трлн.

Вчені стежать за айсбергом протягом кількох років.

Цей айсберг відірвався ще у 1986 році від льодовика Фільхнера в Антарктиді, але понад 30 років провів на мілині. У момент утворення його площа сягала понад 4 тисячі квадратних кілометрів.

Проте у 2023 році він зрушив з місця і почав дрейфувати, привернувши увагу науковців усього світу через свої гігантські розміри та потенційний вплив на океанічні течії й екосистеми.

У листопаді 2023 року він опинився на чистій воді і почав дрейфувати у північному напрямку.

Однак у серпні 2024 року айсберг потрапив в океанічний вихор і зупинився. Дослідники Арктичного та антарктичного науково-дослідного інституту (ААННІІ) говорили, що айсберг обертатиметься під впливом Антарктичної циркумполярної течії до повної руйнації. Але вже за кілька місяців, у грудні 2024 року, крижаній брилі вдалося вирватися з “пастки”.

На середину січня 2025 року він наблизився до острова Південна Георгія. Це викликало занепокоєння вчених. Вони побоювалися, що гігантська крижана брила може завдати шкоди місцевим екосистемам. Але до острова айсберг не дістався, так як у період з 15 по 23 січня А23а змінив напрям і став відступати на захід, що добре видно на супутникових знімках. Подальша траєкторія його руху залежатиме від вітру і течій у цій частині океану.

Вчені вже заявили, що тепла вода та течії руйнуватимуть айсберг, тому врешті-решт він розпадеться на дрібніші фрагменти та розтане.

Оксана Гапончук

Recent Posts

На Сонці утворився “вогняний каньйон” після вибуху потужного спалаху

На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…

11 години ago

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

2 дні ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

2 дні ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

2 дні ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

2 дні ago

Земля може бути в пастці всередині гігантської космічної пустоти: нові відкриття вчених

Вчені виявили, що Земля може перебувати в гігантській космічній порожнечі, що пояснює розширення Всесвіту і…

2 дні ago