Юпітер стане новою Вифлеємською зіркою: коли і як його побачити на вечірньому небі

Фото: Jack Guez/Getty Images

Цієї суботи на нас чекає надзвичайна астрономічна подія – Юпітер сяятиме на нічному небі майже так яскраво, як Венера. Не забудьте вийти на вулицю після заходу Сонця, щоб побачити це дивовижне явище, яке буде видно на сході.

Причина такого яскравого світіння полягає в тому, що Юпітер розташований “в опозиції” до Сонця, тобто знаходиться навпроти нього. Це явище означає, що планета буде сходити в той час, коли Сонце заходить, дозволяючи їй “вловлювати” всю сонячну білу,  пише The Washington Post.

Цікаво, що деякі вчені навіть порівнюють Юпітер з Вифлеємською зіркою, згадуючи біблійну історію про “зірку зі сходу”, яка привела трьох мудреців до новонародженого Ісуса.

Як побачити цю “різдвяну зірку”?

Щоб насолодитися видовищем, подивіться на схід через 1-2 години після заходу Сонця. Ви зможете спостерігати, як Юпітер сходить протягом усього вечора. Хоча Юпітер буде найяскравішим саме в суботу, технічно він “повинен сяяти” протягом усієї грудневого місяця.

Ця планета матиме іржаво-коричневий відтінок, а вчені досі не з’ясували, чому вона має саме такий колір. Основні компоненти атмосфери Юпітера – це водень, гелій і метан.

Наскільки розповсюджене це астрономічне явище?

Юпітер “досягає опозиції” приблизно кожні 13 місяців, здійснюючи оберт навколо Сонця за 12 земних років. Це означає, що за 1 рік він долає лише 1/12 частину свого шляху. Паралельно Землі потрібно цілий рік, щоб обернутися навколо Сонця. Коли Земля “ковзає” між Сонцем і Юпітером, відбувається планетарна опозиція, в результаті чого Юпітер виглядає так яскраво.

Дехто навіть вважає, що яскраве світло Юпітера могло стати тою самою Вифлеємською зіркою, про яку йдеться в Біблії. Проте науковці також розглядають інші теорії. Деякі вважають, що це була вибухова смерть зірки. Однак астрономічні дані наразі не підтверджують цю гіпотезу.

Крім того, серед науковців є думка, що Вифлеємська зірка могла бути результатом зближення Юпітера та Сатурна, яке відбулося близько 7 року до нашої ери. У цей період ці планети були дуже близько одне до одного і створювали враження зоряного сяйва. Інша теорія стосується з’єднання Венери та Юпітера, що сталося приблизно 3 року до нашої ери. Вчені стверджують, що це астрономічне явище також було досить яскравим.

Читайте також