“Виживе” навіть у космосі: вчені створили суперметал, що не боїться екстремальних температур
Міжнародна команда вчених розробила унікальний суперметал, який здатен «вижити» в умовах, де більшість матеріалів руйнуються — при температурах від -196 °C до +600 °C. Його відкриття може стати революцією для низки високотехнологічних галузей: від космічної інженерії до оборонної промисловості.
Результати дослідження були опубліковані у журналі Materials Research Letters.
Читайте також: Морське дно стане автобаном і залізницею водночас: інженери з Європи будують найдовший у світі збірний тунель
Науковці з Пхоханського університету науки та технологій (POSTECH) у Південній Кореї створили сплав на основі нікелю, що залишається міцним та гнучким навіть за температур від -196 °C до 600 °C.
Зазначається, що група науковців POSTECH під керівництвом професора Хенг Соп Кіма з кафедри матеріалознавства та інженерії розробила іноваційний сплав, що отримав назву «Hyperadaptor». Цей сплав є багатообіцяючим для використання у аерокосмічній та автомобільній промисловості.
Більшість металів, що використовуються у промисловості, дуже вразливі до перепадів температур. Звичайні металічні матеріали проектуються із метою продуктивної роботи за обмеженого діапазону температур. Це робить такі матеріали непридатними для використання в умовах екстремальних перепадів температур.
Для вирішення цієї проблеми науковці з POSTECH розробили концепцію «Hyperadaptor». Це високоентропійний сплав на основі нікелю, який не втрачає власних механічних характеристик у діапазоні температур від -196 °C до 600 °C. Така стійкість пояснюється вмістом наночастинок фази L1₂ у структурі сплаву, які запобігають механічній деформації та зберігають гнучкість та міцність металу навіть за екстремальних умов. Цей сплав може отримати застосування у ракетних та реактивних двигунах, автомобільних вихлопних системах, турбінах електростанцій та трубопроводах.