Вчені відтворили 3D-модель корони Данила Галицького: як виглядала легендарна реліквія

Зображення створено ШІ для YSTNews

Історичних даних про корону Данила Галицького збереглося вкрай мало. Саме тому, робота, яку зробили реконструктор і засновник архітектурної агенції Валерій Міщенко та історик, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАНУ Олександр Алфьоров варта великої поваги. 

Так, дослідники представили 3D-модель зображення корони Королівства Русь, яка належала Данилу Романовичу, який коронувався і став королем Русі.

Про це повідомив на своїй сторінці у фейсбук дослідник Олександр Алфьоров.

Згідно з дослідженнями, корона була значних розмірів — її висота майже відповідала розміру обличчя. До таких висновків вчені дійшли аналізуючи митні пломби того часу, де збереглося нечітке зображення корони, та тенденції у європейських країнах того часу.

А ще корона була інкрустована перлинами та дорогоцінним камінням, а за геометричною формою завершувалася трилисниками.

Ця реконструкція дозволяє сучасникам уявити вигляд корони першого короля Русі та глибше зрозуміти культурну спадщину того періоду.

Фото – Олександр Алфьоров

“В 1253 році князь галицький, волинський, холмський, перемишльський Данило Романович, старший із династії Мономаховичів, Рюриковичів коронувався і став королем Русі. Цю сторінку історії замовчували довгий час: і в часи Російської імперії, і в часи Радянського Союзу, зараз цю сторінку не визнають і далі російські джерела, називаючи ці території “Галицько-Волинським князівством”, а свої князівства відповідно називають “Московська Русь”, “Новороська Русь” і тому подібне”, – пояснює важливість відкриття Олександр Алфьоров.

Зазначимо, що відсутні не лише історичні описи корони. Відомо, що і корона була втрачена – її місцезнаходження залишається невідомим. Існують припущення, що вона може знаходитися в Польщі, Ватикані, Сполучених Штатах або Росії.

А ось один з польських істориків навіть висловив гіпотезу, що корона могла бути перероблена в митру для єпископів Української греко-католицької церкви в Перемишлі.

Що ж стосується ролі даної історичної реліквії для України, то на думку історика Олександра Алфьорова, саме ця корона має бути зображена на великому гербі України замість “фантазійної корони”.

“Насправді в 1253 році Україна була однією з нечисельних територій Європи, яка частково була під навалою Золотої Орди, на відміну від північних князівств сучасної Білорусі і Росії. Певні території, зокрема й ті, якими правив Данило Галицький дійсно були завойовані, але на них не втвердилася влада ординців. Відповідно сам Данило Галицький у 1253 році коронується, і ці території отримують назву Королівство Русь. І саме це королівство було визнане європейською державою, так само, як і інші королівства”, – зазначає Олександр Алфьоров.

Дослідники переконані, що це найбільш точне зображення корони і на 90% відповідає дійсності.

Корона Данила Романовича, також відома як Корона Русі або Корона Королівства Галицько-Волинського, є символом коронації князя Данила Галицького, яка відбулася близько 1253 року в місті Дорогочин. Коронація була здійснена папським легатом Опізо Фієскі, племінником Папи Римського Інокентія IV.

Корона Данила Галицького – є сакральною пам’яткою України, що на рівні з гербом, прапором, гетьманськими та президентськими клейнодами – є символами української державності та історичної тяглости.

Корона Данила Романовича передавалась у спадок його нащадкам разом із титулом королів та господарів Королівства Русі. Ця держава, що була спадкоємицею Київської Русі, під тиском російських та радянських істориків довгий час називалась «Галицько-Волинське князівство».

Читайте також