Не секрет, що під час дощу дощові черв’яки часто виходять на поверхню. Багато хто задається питанням: чому ж вони залишають свої затишні нори, коли йде дощ? Нове дослідження, проведене вченими, нарешті пролило світло на цю цікаву поведінку, повідомляє Live Science.
Дослідники з Університету Вісконсин-Медісон стверджують, що деякі люди вважають, що черв’яки виповзають на поверхню, щоб уникнути затоплення. Проте, як зазначає Теа Вітман, ґрунтознавець цього університету, справа в тому, що черв’яки не дихають, як люди, адже у них немає легенів.
Кевін Батт, еколог з Університету Центрального Ланкаширу в Англії, пояснив, що дощові черв’яки здатні поглинати кисень через свою шкіру, і можуть робити це як з води, так і з повітря. Дослідження ще у 1956 році показали, що деякі види черв’яків можуть виживати у повністю насичених водою ґрунтах протягом 31-50 тижнів.
У 2008 році нові дослідження показали, що рівень споживання кисню може впливати на те, чому деякі черв’яки вилазять на поверхню під час дощу. За словами Вітман, види, які потребують вищого рівня кисню, частіше покидають свої нори у дощову погоду. У той же час ті види, яким не потрібен високий рівень кисню, залишаються під землею.
Вчені дійшли висновку, що деякі види черв’яків чутливі до низького рівня кисню і можуть з більшим імовірністю виходити на поверхню під час сильного дощу, в той час, як інші черв’яки можуть комфортно залишатися під землею.
Ще одна популярна теорія говорить про те, що черв’яки сприймають вібрації дощу як сигнал про загрозу, що наближається, наприклад, із боку кротів. Але Батт зауважує, що ця ідея може бути малоймовірною, оскільки вібрації від дії крота не є ритмічними, а це вимагає від черв’яків вміння розрізняти ці два джерела вібрацій.
Ще одне пояснення полягає в тому, що дощова вода може завдати шкоди черв’якам, наприклад, якщо вона кисла чи містить небезпечні хімікати, такі як важкі метали. Однак дослідження 2008 року не підтвердили цю гіпотезу, виявивши, що шкідливі речовини в дощовій воді не впливають на поведінку черв’яків.
Крім того, вчені іноді використовують розчини гірчичного порошку та води, щоб стимулювати черв’яків до виповзання на поверхню для збору та дослідження.
Вважається, що головною причинною поведінки дощових черв’яків під час опадів є бажання швидше переміщуватися по вологій поверхні землі замість того, щоб повільно рити ґрунт, як вони зазвичай роблять.
Цікаво, що це пояснення може також бути причиною, чому певні види птахів та рептилій використовують ритмічні звуки на поверхні ґрунту, щоб виманити черв’яків.
Гетьман Іван Виговський змінив хід історії, здобувши блискучу перемогу у Конотопській битві. Його стратегічний геній…
В Україні зникає їжак вухатий: важливий індикатор степових екосистем. Проблеми зі збереженням виду вимагають уваги.
Вчені виявили можливе біблійне місто Маханаїм в Ізраїлі, що підтверджує історію стародавнього Ізраїлю та його…
Вчені визначили оптимальний вік чоловіка для зачаття здорової дитини — від 20 до 35 років,…
Секретний космічний літак X-37B США вже понад рік на орбіті. Його місія залишається таємницею, але…
Київстар анонсував зміни тарифів з 15 січня 2025 року. Нові умови торкнуться популярних тарифів та…