В NASA заявили, що інженерна споруда Китаю вплинула на рух планети Земля: про що йдеться
Стало відомо, що гігантська китайська гребля “Три ущелини” вплинула на планету Земля більше, ніж можна було уявити. За даними NASA, маса переміщеної води змінила розподіл ваги Землі, зсунула її вісь приблизно на 2 см і подовжила добу на 0,06 мікросекунди.
Про це пише LADbible.
Читайте також: Аборигени Австралії залишили послання людству: про що розповіли наскельні фігури віком 7 тисяч років
Так, згідно з даними NASA, будівництво гігантської гідроелектростанції “Три ущелини” в Китаї – це один із найяскравіших прикладів того, як штучна інженерна споруда може відчутно змінити геофізичні параметри планети.
Зокрема, вчені NASA зафіксували такі основні зміни:
- Подовження тривалості доби — приблизно на 0,06 мікросекунди (тобто 60 наносекунд), через перерозподіл маси води.
- Зміщення осі обертання Землі — на близько 2 сантиметри, що сталося через гравітаційне зсувне навантаження від мільярдів тонн води.
Зазначимо, що гідроелектростанція “Три ущелини” (Three Gorges Dam) — це найбільша у світі ГЕС за встановленою потужністю. Вона розташована на річці Янцзи в провінції Хубей, Китай. Цей об’єкт часто стає темою для обговорень через поєднання масштабності, користі та потенційних ризиків — від техногенних катастроф до довготривалих екологічних змін.
Відомо, що будівництво гідроелектростанції “Три ущелини” в Китаї розпочалося у 1994 році, а офіційно було завершене у 2012-му. Аби реалізувати даний проєкт, було затоплено численні села й археологічні об’єкти, а значить переселено понад 1,3 мільйона людей.
Основні технічні характеристики гідроелектростанції:
- потужність складає близько 22,5 ГВт (гігантська порівняно з іншими ГЕС);
- довжина греблі ~2,3 км, висота — 185 м;
- резервуар здатен утримувати понад 39 млрд кубометрів води;
- гребля “Три ущелини” виробляє еквівалент енергії 15 ядерних реакторів.
NASA нещодавно офіційно підтвердило, що гребля, яка є найбільшою у світі гідроелектростанцією, спричинила невелику, але вимірну зміну обертання Землі, в результаті чого тривалість наших днів збільшилася на 0,06 мікросекунди.
“Для довідки, це трохи більше 3 днів за весь вік Всесвіту”, – пояснює доктор Бенджамін Фонг Чао, геофізик Центру космічних польотів імені Ґоддарда NASA.
Читайте також: Давні мікроби Землі підказали, де шукати життя в системі Сатурна
Вчений не здивований отриманим результатам, адже даний інженерний об’єкт вміщує близько 40 кубічних кілометрів води, що приблизно дорівнює 10 трильйонам галонів. Ця вода зберігається на висоті 175 метрів над рівнем моря, що надає їй значної ваги та енергії.