Фото: Haifa University
Нещодавно група археологів виявила справжній скарб стародавніх монет у Йорданській долині, що проливає світло на одну з ключових епох у єврейській історії. Ці монети були викарбувані за часів царя Олександра Янная, який правив у період з 104 по 76 роки до н.е. У загальному, археологи знайшли 160 монет, про що повідомляє Arkeonews.
Монети були виявлені на стародавній стоянці, розташованій вздовж важливого торгового шляху до цитаделі Александріон. Цей шлях використовувався не лише для обміну товарів, а й для туристичних подорожей. Згідно з дослідженнями, монети були викарбувані в 80-79 роках до н.е., а це означає, що вони датуються 25-м роком правління Янная. На аверсі монет зображена восьмикутна зірка з написом арамейською мовою: “Цар Олександр, 25-й рік”. А ось на реверсі можна побачити якір з написами грецькою.
Такі великі колекції монет є надзвичайною рідкістю, тому знайдений археологами скарб став особливим відкриттям. Доктор Шай Бара, співробітник Інституту археології імені Зінмана, підкреслює, що монети були виявлені в невеликому мішечку з органічного матеріалу, який, на жаль, розклалося за часом.
Олександр Яннай, до речі, був правнуком Маттафії, який зіграв важливу роль у повстанні, що призвело до очищення єврейського храму і встановлення свята Ханука. Його фортеця, на жаль, була зруйнована в період єврейського повстання (66-74 роки н.е.).
Ця знахідка не лише доповнює знання про історію, але й відкриває нові горизонти для вивчення культурних та економічних практик того часу.
Після нещодавнього підвищення тарифів українці почали масово змінювати мобільного оператора.
Деякі українські прізвища можуть вказувати на аристократичне або шляхетське походження.
Підвищену геомагнітну активність спровокували два сильні викиди корональної маси.
За словами вчених, для таких артефактів греко-римського періоду це велика рідкість.
Нова соціальна мережа буде інтегрована з можливостями генерації зображень за допомогою ChatGPT.
Навколо Евересту чути дивні звуки, які змусили вчених розібратися, звідки вони з'являються.