Categories: Новини

Перед Новим роком на нас чекає «чорний місяць»: що це означає

Скоро, а саме 30-31 грудня, над нашою планетою з’явиться цікавий астрономічний феномен, відомий як «чорний місяць». Просто уявіть, що ми вже звикли до терміна «блакитний місяць», але от «чорний» звучить досить загадково. Хоча насправді це не несе нічого зловісного, а швидше про окремі астрономічні явища.

Читайте також: NASA презентувало космічну різдвяну «ялинку» із зірок

Згідно з інформацією, наданою EarthSky, блакитний місяць – це той випадок, коли в одному календарному місяці випадає дві повні місяці. Натомість чорний місяць – це другий молодик за той же місяць. Цей цікавий момент молодика відбудеться о 4:26 вечора за центральним поясним часом 30 грудня 2024 року. Тобто для американців чорний місяць зійде в небі 30 грудня, а європейці, африканці та азіатці зможуть його спостерігати вже 31 грудня.

Що таке чорний місяць і як його спостерігати?

Зважайте на те, що чорний місяць, як і будь-який молодик, неможливо помітити неозброєним оком. Молодик наступає, коли Місяць максимально віддаляється від Землі у своєму русі, потрапляючи під тінь Сонця. Це якраз той момент, коли нічне небо стає ідеальним для спостереження за зірками, адже яскравість Місяця не заважає помічати інші світила.

Цікаво, що існує навіть два визначення блакитного місяця: це може бути або друга повня у календарному місяці, або третя повня у сезоні з чотирма повнями. Чорний місяць також має дві версії: він може означати або другий молодик у місяці, або третій молодик за сезон з чотирма молодиками.

Частота появи чорного місяця

Чорний місяць, коли ми спостерігаємо два молодики в одному календарному місяці, трапляється приблизно раз на 29 місяців. А от сезонний чорний місяць, знайдений у сезоні з чотирма молодиками, зустрічається рідше – раз на 33 місяці. Останній сезонний чорний місяць ми бачили в травні 2023 року, а наступного належить чекати в серпні 2025-го. Останній щомісячний чорний місяць відбувся у квітні 2022, а наступний після грудневого – 31 серпня 2027 року.

Кращий час для спостережень

Як зазначають астрономи, дні молодика є найкращими для спостережень за нічним небом. Якщо ви вирішите глянути на небо у вечір 30 або 31 грудня, вас вразить кількість видимих планет та зірок.

Одразу після заходу сонця на західному горизонті виднітиметься Венера. Просто неподалік розташований Сатурн, який здається більш тьмяним і золотистим у порівнянні з Венерою. Потім, варто підняти погляд високо на схід – ви зможете помітити Юпітер, другий за яскравістю об’єкт у нічному небі на сьогодні. І врешті, згодом, на східному обрію підніметься Марс, відомий своїм яскравим червоним сяйвом.

Це цікаво: Науковці з’ясували, що вода на Землі має космічне походження

Не пропустіть цю можливість насолодитися неймовірним зоряним небом у дні «чорного місяця»! Будьте готові до вражаючих видів і, звичайно, беріть з собою наукові нотатки, щоб зафіксувати все побачене.

Aleksandr V.

Recent Posts

Звичка, яка непомітно “вбиває” батарею будь-якого смартфона

Більшість користувачів смартфонів мають звичку ставити телефон на зарядку на ніч, щоб зранку прокинутися з…

6 години ago

Стерильність не врятувала: у “чистих” кімнатах NASA виявили десятки невідомих бактерій

Американські вчені з NASA відкрили 26 раніше невідомих видів бактерій, що населяють стерильні приміщення (так…

7 години ago

Названо найтоксичніше місце на Землі: що відомо про цю зону і її таємницю

Сьогодні Атомне озеро — не лише географічна аномалія, а й болюча пам’ять про те, як…

8 години ago

Українці розробили потужну лазерну зброю для перехоплення повітряних цілей: що відомо

Українська компанія Fulltime Robotics презентувала нову розробку — лазерну турель SlimBeam, призначену для боротьби з…

9 години ago

Ультразвук замість скальпеля: створення матеріалів всередині організму людини стало реальністю

Дане відкриття може змінити майбутнє медицини, регенерації тканин і навіть імплантованої електроніки.

10 години ago

Дві голови – одне тіло: унікальна змія з США змусила вчених переглянути уявлення про мутації (фото)

Аномалія, яка зазвичай несумісна з довготривалим існуванням, цього разу виявилася не фатальною: рептилія почувається добре…

11 години ago