Спостереження показують, що прибережні повені посилюються в багатьох громадах, адже арктичні льодовики й Гренландський крижаний щит постачають все більше талої води в світові океани. Гази, виділені арктичними лісовими пожежами та тундрою, активно змішуються з атмосферою, підвищуючи температури та ускладнюючи ситуацію на планеті.
У новому звіті Arctic Report Card 2024, 97 вчених з 11 країн опублікували результати спостережень за станом навколишнього середовища в Арктиці. Ця команда підкреслює стрімкі зміни, що відбуваються в регіоні, а також їх потенційні наслідки для людей і дикої природи, які вплинуть на всю планету, повідомляє Science Alert.
Читайте також: Найбільший у світі айсберг почав рухатися
Звіт охоплює дані за останні 19 років і свідчить про те, що темпи змін навколишнього середовища прискорюються, а проблем стає все більше. Наприклад, за останні 15 років сніговий сезон в Арктиці скоротився на один-два тижні, що істотно змінює терміни та характер сезонів.
Коротші снігові сезони можуть створювати різноманітні проблеми для рослин і тварин, які залежать від регулярних сезонних змін. Довгі безсніжні сезони можуть скоротити водні ресурси через раннє танення снігу навесні або влітку, збільшуючи ймовірність посухи.
Крім того, важливою проблемою є скорочення площі морського льоду, який є ключовим середовищем для багатьох видів. На жаль, сучасний морський криганий ландшафт став надто тонким і сезонним у порівнянні з товстим і великим морським льодом минулих десятиліть.
Протягом тисяч років арктичний тундровий ландшафт і вічна мерзлота виконували роль поглинача вуглекислого газу, зберігаючи тепло в атмосфері. Однак зі зміною клімату вічна мерзлота нагрівається і починає відтавати. Цей процес призводить до прокидання мікробів, які починають розкладати збережений вуглець на газ і метан. Саме ці гази, потрапляючи в атмосферу, підсилюють глобальне потепління.
Також цікаво: На орбіті Землі кружляють мільйони уламків космічного сміття: чи можуть вони можуть нашкодити людям
Згідно зі співавтором дослідження Сюзан Наталі, зміни в Арктиці призводять до того, що цей регіон став не лише поглиначем, але й джерелом вуглецю, що викликає серйозні занепокоєння щодо майбутнього не тільки Арктики, але й усього світу.
Дослідження показало, що предки людей 3,5 млн років тому були вегетаріанцями, що ставить під сумнів…
Досліджуйте таємниці античних винаходів! Від грецького вогню до дамаської сталі — відкрийте втрачені технології, які…
Вчені розкрили, скільки насправді часу потрібно для формування нової звички. Дослідження показали, що це може…
Вчені виявили, як за вісім годин тренувань зменшити вагу та збільшити м'язову масу у жінок…
Учені розробили унікальну безпохмільну водку, яка обіцяє покращити ранок після святкувань. Вміст спеціальних добавок зменшує…
Вчені визначили найнебезпечніше місце в будинку - ліжко. Неправильний вибір може призвести до травм, особливо…