Не так давно українські науковці представили унікальний браслет сарматської жриці, який був знайдений на території Миколаївської області. Про цю знахідку повідомили представники Національного музею історії України на своїй сторінці у Facebook.
Браслет, датований І століттям нашої ери, виявили біля кургану Соколова Могила, неподалік від села Ковалівка. Цей артефакт належить до культури сарматів, стародавнього племені, що мешкало на території сучасної України.
Прикрасу представляє широкий обруч, який доповнений відкидним щитком. Обруч виконано з чотирьох товстих дротинок, а центральна частина перевита особливим способом. Шестикутний щиток, прикріплений до обруча за допомогою двох шарнірів, оздоблений вражаючим геометричним орнаментом, складеним із сканей та кульок із зерна. В середині щитка розміщено овальні касти, а в центрі — вставка з зеленого скла, обрамлена сердоліками.
Подібні браслети були невід’ємною частиною моди в перші століття нашої ери по всьому Північному Причорномор’ю. Їх популярність зросла під впливом близькосхідних культур, що виникли після завоювань Олександра Македонського. Центри виробництва поліхромних прикрас, такі як Боспорська держава, стали відомими на всю античність.
Важливість цього браслета підкреслює багатий і різноманітний поховальний інвентар, знайдений разом з ним. Це свідчить про те, що жінка, похована в Соколовій Могилі, належала до вищої сарматської знаті. Прикметами її статусу є не тільки численні золоті прикраси, а й булавка, котра слугувала символом влади, а також одяг із дорогих червоних тканин.
У похованні також знайдено низку ритуальних предметів, таких як курильниця, флакончик з ароматичними речовинами, дерев’яний кубок і ступка, які вказують на те, що жінка могла виконувати роль жриці у своєму суспільстві.
Знахідка свідчить про вплив потужної культури Теотіуакан на місто майя ще 1700 років тому.
Рекордний сплеск гелію-3 на Сонці приголомшив науковців.
Після нещодавнього підвищення тарифів українці почали масово змінювати мобільного оператора.
Деякі українські прізвища можуть вказувати на аристократичне або шляхетське походження.
Підвищену геомагнітну активність спровокували два сильні викиди корональної маси.
За словами вчених, для таких артефактів греко-римського періоду це велика рідкість.