За легендою, якщо загадати бажання на падаючу зірку, воно обов’язково здійсниться. Незалежно від того, чи вірите ви в такі забобони, чи просто любите спостерігати за астрономічними явищами, у вас буде можливість насолодитися цим у січні 2025 року.
Це цікаво: Магнітні бурі: «труситиме» сьогодні чи ні
Перший метеорний потік цього року, Квадрантиди, досягне свого піку з 3 по 4 січня. Цей метеорний дощ активний з 28 грудня і триватиме до 12 січня. За інформацією Міжнародної метеорної організації (IMO), очікується, що Квадрантиди стануть найяскравішими метеорами року.
Згідно з даними NASA, у період піку можна побачити до 120 “яскравих метеорів-вогнів” на годину за ідеальних умов спостереження. Частки, що входять в атмосферу Землі, рухаються зі швидкістю близько 40 км/с. Однак хмарна погода може завадити спостереженням.
Квадрантиди отримали свою назву на честь колишнього сузір’я Quadrans Muralis, запропонованого наприкінці 18-го століття. Хоча сьогодні його не можна знайти в офіційному списку сузір’їв, вважається, що їх вперше помітив італійський астроном Антоніо Брукалассі у 1825 році.
Квадрантиди найкраще спостерігати з північної півкулі, де радіантна точка, з якої з’являються метеори, розташована високо над горизонтом. За словами IMO, на південь від екватора активність метеорів малопомітна через короткі літні ночі.
Хоча метеори можуть з’являтися в будь-якій точці неба, краще спостерігати за ними приблизно за дві третини висоти над горизонтом, де атмосфера є розрідженою. Липкі яскраві метеори можуть бути видимими і з міста, але найкращі умови для спостереження — це відсутність світлового забруднення.
Дослідники радять: знайдіть темне місце подалі від міських вогнів, ляжте на спину, спрямувавши ноги на північний схід, та дайте очам 15-20 хвилин, щоб звикнути до темряви. “Чим темніше небо, тим більше шансів побачити навіть слабкі метеори”, — додає доктор Ешлі Кінг, планетолог з Музею природної історії в Лондоні.
Хоча метеори іменують “падаючими зірками”, насправді це крихітні залишки, які залишились від утворення нашої Сонячної системи. Коли ці частини входять в атмосферу Землі, вони взаємодіють із повітрям, нагріваються за рахунок тертя і утворюють вражаючі спалахи на небі.
Метеорні дощі виникають, коли Земля проходить через потоки метеороїдів, залишених кометами та астероїдами. Пік метеорного потоку відбувається, коли Земля рухається через найщільнішу частину цього потоку уламків.
Не засмучуйтеся, якщо пропустите Квадрантиди, адже протягом року відбудеться багато інших метеорних потоків, хоча й не такої інтенсивності, зокрема деякі з них краще видно в Південній півкулі.
Комета ATLAS C/2024 G3 наближається до Сонця і може стати найяскравішою кометою 2025 року. Дізнайтеся,…
Вчені виявили, що чайні пакетики можуть містити небезпечний мікропластик, що проникає в клітини і загрожує…
Психологи дослідили, чому важкодоступні партнери здаються привабливішими. Висновки свідчать про значущість вибірковості у стосунках.
Вчені розкрили секрет живучості постільних клопів, з'ясувавши роль їхньої генетики у стійкості до інсектицидів.
Вчені виявили унікальні хмари на північному сході Австралії, що досягають 900 км. Дослідження розкриває їх…
Ілон Маск критикує NASA за програму Artemis, стверджуючи, що фокус має бути на Марсі, а…