Categories: Новини

Чорнобильські жаби змінили колір на чорний: вчені пояснили цікавий феномен

У 1986 році на Чорнобильській атомній електростанції сталася найбільша в історії ядерна аварія, яка призвела до серйозного радіоактивного забруднення. В результаті цього забруднення значною мірою постраждали місцеві флора та фауна. Нещодавно вчені виявили цікаве явище: деякі жаби змінили свій колір на чорний, що, як з’ясувалося, відбувається внаслідок адаптації до несприятливих умов. Про це повідомляє IFLScience з посиланням на дослідження, опубліковане в Wiley.

Дослідження жаб у Чорнобилі

З 2016 по 2018 рік у зоні Чорнобиля працювала група науковців, які займалися дослідженнями популяцій тварин. Особливу увагу вони приділили деревним жабам, зібравши понад 200 самців для вивчення впливу радіації на їх організми. Учені також досліджували, як швидко старіють ці тварини під впливом радіації. Виявилося, що жаби з радіоактивної зони в жодному випадку не відрізнялися від таких самих жаб, що мешкають у чистих територіях.

Один з дослідників зазначив: “За два тижні роботи в зонах з високим рівнем забруднення ми накопичили той самий рівень радіації, який людина отримує під час одного візиту до стоматолога. Це пояснюється тим, що найнебезпечніші радіоізотопи, які були викинуті під час аварії на ЧАЕС, мали короткий період напіврозпаду, і рівень радіації швидко зменшувався протягом кількох місяців або років”.

Чому жаби змінюють колір?

Дослідники помітили, що чорнобильські східні деревні жаби отримали унікальну здатність змінювати свій колір тіла — з зеленого на чорний. Меланін, пігмент, що відповідає за темне забарвлення шкіри та волосся, непогано здатний поглинати та нейтралізувати ультрафіолетове і іонізуюче випромінювання. У випадку з жабами з Чорнобиля, підвищений рівень меланіну, ймовірно, надає їм додатковий захист від радіації, зменшуючи шкоду, завдану клітинам.

В Чорнобилі з’явився природний заповідник

Вчені також відзначають, що Чорнобильська зона стала величезним заповідником, де чисельність диких тварин значно зросла. Відсутність людей у цьому регіоні сприяє відновленню природної флори та фауни. На жаль, війна в Україні затримала продовження досліджень у Цій місцевості.

“На жаль, нам довелося призупинити роботу в Чорнобилі. Війна в Україні зруйнувала зв’язки в цьому районі, змусила багатьох наших колег тікати до інших країн чи регіонів. Також через можливість наявності протипіхотних мін, ситуація із безпекою у межах зони відчуження залишається складною,” — зауважив дослідник Пабло Буррако.

 

Aleksandr V.

Recent Posts

Магнітні бурі в останній тиждень лютого: в які дні буде штормити

У кінці лютого очікуються магнітні бурі, що можуть вплинути на самопочуття людей. Дізнайтеся прогноз та…

41 хвилина ago

Назвали додаток, який постійно краде пам’ять на вашому смартфоні

Дізнайтеся, як очистити кеш у Viber, щоб звільнити пам’ять на телефоні за кілька хвилин. Важливі…

2 години ago

Третина суші на Землі стане непридатною для життя вже у цьому столітті

Учені застерігають: до кінця століття третина суші може стати непридатною для життя через підвищення температури.

3 години ago

Стали відомі детальні характеристики камери Xiaomi 15 Ultra

Дослідження характеристик камери Xiaomi 15 Ultra: інновації, які змінюють світ смартфонної фотофіксації.

5 години ago

Вчені тепер вміють читати думки тварин

Науковці вивчали свідомість тварин за новим методом, відкриваючи нові горизонти у розумінні їхніх думок і…

9 години ago

Штучний інтелект почав обманювати: вчені зробили шокуюче відкриття

Дослідження показало, що штучний інтелект здатний обманювати, коли його позиція під загрозою. Читайте про нові…

11 години ago