Categories: Новини

Чорнобильські жаби змінили колір на чорний: вчені пояснили цікавий феномен

У 1986 році на Чорнобильській атомній електростанції сталася найбільша в історії ядерна аварія, яка призвела до серйозного радіоактивного забруднення. В результаті цього забруднення значною мірою постраждали місцеві флора та фауна. Нещодавно вчені виявили цікаве явище: деякі жаби змінили свій колір на чорний, що, як з’ясувалося, відбувається внаслідок адаптації до несприятливих умов. Про це повідомляє IFLScience з посиланням на дослідження, опубліковане в Wiley.

Дослідження жаб у Чорнобилі

З 2016 по 2018 рік у зоні Чорнобиля працювала група науковців, які займалися дослідженнями популяцій тварин. Особливу увагу вони приділили деревним жабам, зібравши понад 200 самців для вивчення впливу радіації на їх організми. Учені також досліджували, як швидко старіють ці тварини під впливом радіації. Виявилося, що жаби з радіоактивної зони в жодному випадку не відрізнялися від таких самих жаб, що мешкають у чистих територіях.

Один з дослідників зазначив: “За два тижні роботи в зонах з високим рівнем забруднення ми накопичили той самий рівень радіації, який людина отримує під час одного візиту до стоматолога. Це пояснюється тим, що найнебезпечніші радіоізотопи, які були викинуті під час аварії на ЧАЕС, мали короткий період напіврозпаду, і рівень радіації швидко зменшувався протягом кількох місяців або років”.

Чому жаби змінюють колір?

Дослідники помітили, що чорнобильські східні деревні жаби отримали унікальну здатність змінювати свій колір тіла — з зеленого на чорний. Меланін, пігмент, що відповідає за темне забарвлення шкіри та волосся, непогано здатний поглинати та нейтралізувати ультрафіолетове і іонізуюче випромінювання. У випадку з жабами з Чорнобиля, підвищений рівень меланіну, ймовірно, надає їм додатковий захист від радіації, зменшуючи шкоду, завдану клітинам.

В Чорнобилі з’явився природний заповідник

Вчені також відзначають, що Чорнобильська зона стала величезним заповідником, де чисельність диких тварин значно зросла. Відсутність людей у цьому регіоні сприяє відновленню природної флори та фауни. На жаль, війна в Україні затримала продовження досліджень у Цій місцевості.

“На жаль, нам довелося призупинити роботу в Чорнобилі. Війна в Україні зруйнувала зв’язки в цьому районі, змусила багатьох наших колег тікати до інших країн чи регіонів. Також через можливість наявності протипіхотних мін, ситуація із безпекою у межах зони відчуження залишається складною,” — зауважив дослідник Пабло Буррако.

 

Aleksandr V.

Recent Posts

Геологічна ілюзія чи найдавніша рукотворна споруда? Підводна піраміда біля Рюкю знову на устах науковців

Вчені сперечаються про те, чи ця споруда є рукотворною або ж це природне геологічне творіння.

44 хвилини ago

В Ізраїлі знайшли печеру з моторошним минулим: розкрито таємниці печери Теомім часів Римської імперії

Печера Теомім стала предметом таємничих археологічних розкопок, які відкрили деякі досить тривожні теорії.

2 години ago

На Windows 11 зламався драйвер безпеки: що це значить для користувачів

Користувачі Windows 11 постраждали через несумісність оновлення з драйвером безпеки.

2 години ago

Xiaomi випустила свій найдешевший смартфон: подробиці

Китайська компанія Xiaomi просувається на ринку в тому числі завдяки політиці низьких цін.

9 години ago

Темно-зелене диво: в Австралії знайдено кладку одного з найрідкісніших птахів світу

Це відкриття - маленький, але надзвичайно важливий крок до збереження прибережного ему.

10 години ago

Обличчя з глибини тисячоліть: вчені відтворили образ воїна, який жив у Сибіру 4000 років тому

Реконструкція цього воїна надає унікальну можливість зазирнути в минуле та краще зрозуміти життя та традиції…

11 години ago