Неприємна новина прийшла з Австралії: у штаті Квінсленд вчені втратили 323 флакони зі смертельно небезпечними вірусами. Ці зразки зникли з лабораторії внаслідок серйозного порушення біологічної безпеки, про це повідомляє Daily Mail.
Ці флакони зникли ще у 2021 році, але факт їх витоку підтвердили лише в серпні 2023 року. За словами міністра охорони здоров’я Квінсленда Тіма Ніколса, серед зниклих флаконів близько 100 флаконів вірусу Хендра, два — хантавіруса та 223 — лісовірусу. Усі ці віруси є надзвичайно небезпечними для людини.
Також цікаво: Скільки на Землі залишилося чистого повітря: на жаль не так багато, як хотілося б
Можливе використання флаконів як зброї
Місцева влада визнає, що зразки можуть бути використані як зброя. Тим не менш, австралійські чиновники запевняють, що “це не те, чим займаються любителі”. Вважається, що флакони були втрачені у Лабораторії вірусології охорони здоров’я Квінсленда через поломку морозильника, в якому вони зберігалися. Головний санітарний лікар Квінсленда Джон Джеррард зазначив, що період функціонування лабораторії викликає занепокоєння.
“Їх перемістили в працюючу морозильну камеру без оформлення відповідних документів. Матеріали могли бути вилучені з цього безпечного сховища і, внаслідок цього, втрачені або іншим чином не враховані”, – заявив Джеррард.
У чому небезпека?
Усі три штами вірусу є потенційно небезпечними для людей. Вірус Хендра насамперед вражає коней, але може передаватися і людям із смертністю, оцінюваною в 57%. ВООЗ зазначає, що природними носіями вірусу є кажани, від яких інфекція передається до коней, а потім до людей.
Хантавірус — ще один небезпечний вірус, що передається через тварин. Він виникає у щурів і поширюється через їх екскременти, сечу та слину. У людей хантавірус викликає хантавірусний легеневий синдром, симптомами якого є лихоманка, озноб, нудота, діарея та накопичення рідини в легенях. Ця інфекція призводить до смерті у 38% всіх симптоматичних випадків.
Також читайте: В NASA приховують інформацію про наближення небезпечних астероїдів до Землі
І на завершення, ще одне зниклий зразок, лісавірус, є формою сказу, яка може уражати людей та інших ссавців. Ситуація навколо цих зразків викликає серйозне занепокоєння у науковій спільноті і вимагає термінового реагування від урядових органів.