Астрономи відкрили екзопланету з потенціалом для життя: що відомо про “новий світ” за межами Сонячної системи

Зображення створено ШІ для YSTNews

​Міжнародна команда астрономів, використовуючи космічний телескоп TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) NASA, виявила нову екзопланету типу “теплий міні-Нептун”(mini-Neptune), яка обертається навколо зорі, подібної до нашого Сонця.

Про це пише Phys.org.

Дана екзопланета була виявлена за допомогою методу транзитної фотометрії, коли планета проходить перед своєю зорею, зменшуючи її яскравість.

Так, телескоп TESS зафіксував періодичні зміни яскравості зорі TOI-3493, жовтого карлика, розташованої на відстані 315 світлових років від Землі. Саме ці коливання переконали вчених про факт проходження перед зорею екзопланети, діаметр якої в 3,22 раза більший за земний.

TESS – це місія NASA під керівництвом Массачусетського технологічного інституту, яка шукає транзитні екзопланети по небу. Транзитні планети проходять перед зіркою, як видно в телескоп, і є найуспішнішою технікою відкриття малих екзопланет на сьогоднішній день.

На даний момент виявлено понад 5800 екзопланет-кандидатів (TESS Objects of Interest, або TOI) під час огляду близько 200 000 найяскравіших зірок поблизу Сонця, з яких 233 підтверджено.

Подальші спостереження, проведені наземними обсерваторіями, дозволили вченим визначити масу цієї планети, яка виявилася вдев’ятеро більшою за масу Землі. Розрахована середня густина екзопланети становить 1,47 г/см³, що характерно для мінінептунів — класу планет, які є проміжними між суперземлями та газовими гігантами, такими як Уран і Нептун.

Згідно з веб-сайтом NASA, у нашій Сонячній системі подібних планет не існує.

Науковці припускають, що нововідкрита екзопланета може мати значні запаси води. Її внутрішня будова може містити велике ядро із силікатів та води з тонкою водневою оболонкою, або ж менше, але щільніше кам’янисте ядро, оточене товстою водневою атмосферою.

Проте, мінінептун навряд чи придатний для життя. Він обертається дуже близько до своєї зорі, здійснюючи повний оберт за 8,16 земної доби. Оцінна рівноважна температура на його поверхні сягає близько 830°C, що значно перевищує температуру поверхні Венери.

Відкриття таких екзопланет, особливо навколо зірок, подібних до нашого Сонця, є важливим кроком у розумінні формування та еволюції планетарних систем. Це також розширює наші знання про потенційно придатні для життя світи за межами Сонячної системи.​

Читайте також