Вестерфельд. Панорама Києва 1651 рік. Фото Facebook
Український історик Олександр Алфьоров у своєму відео на каналі YouTube вперше докладно розповів про маловідому, але надзвичайно цікаву тюркську назву Києва, якою користувалися різні народи протягом кількох століть, розповідає видання Главред.
Також цікаво: Звідки в Україні прізвище Москаль? Відповідь вас здивує
Як кіпчаки називали Київ
В XI–XII століттях кіпчацькі племена звали Київ «Манкермен» або «Манкерман». У тюркських мовах «кермен» (або «керман») означає «фортеця» чи «укріплене місто», а «ман» – «великий». Таким чином для кіпчаків Київ став «великим містом-фортецею».
Шлях тюркської назви на Сході і Заході
Цю назву запозичили монголи й поширили на весь Східний світ, де «Манкермен» почали фіксувати на атласах і картах. Однак коли західноєвропейські картографи користувалися цими східними джерелами, їхнє сприйняття тюркської вимови призвело до трансформації назви: «Манкермен» поступово перетворився на «Маккармі» або «Магроман». У старих європейських документах і картах можна знайти обидва варіанти – вони є спотвореним відображенням початкового тюркського імені Києва.
Не пропустіть: Стародавні списи неандертальців приголомшили науковців: нові дані змінюють погляд на їхні можливості
Тривалість ужитку назви
За словами історика Олександра Алфьорова, «Манкермен» залишався в активному вжитку серед тюркомовних народів аж до XVIII століття. Це свідчить про значну історичну тяглість і роль Києва як важливого центру на перехресті європейських і азійських торговельних та культурних шляхів.
Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…
На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…
У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…
Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…
Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…
Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.