Categories: Наука

Прізвища, які вказують на гріхи та кримінальне минуле предків: перевірте своє у списку

В Україні прізвища ніколи не виникали випадково — у кожному ховалася історія, характеристика або народний “вердикт”. І хоча сьогодні ми сприймаємо їх як формальність, однак у давнину прізвище могло розповісти про людину більше, ніж резюме на шести аркушах. Особливо, коли йшлося про тих, хто колись переступав межу закону, моральних норм або просто вирізнявся хитрістю. У таких випадках нащадки могли отримати прізвища, що прямо чи натяком вказували на злодійське або грішне минуле роду.

Видання YSTNews, спираючись на дослідження “Сучасні українські прізвища” мовознавця Юрія Редька дослідило різні джерела та зібрало перелік таких прізвищ.

Читайте також: Українські прізвища, що в давнину вказували на скнар та жлобів: перевірте своє у списку

Дійсно, у давніх українських громадах, де всі знали одне одного, людину могли називати за її діями, рисами характеру чи навіть за одноразовим, але гучним проступком.

Спочатку родові імена закріплювалися в церковних книгах, а у часи Гетьманщини та Російської імперії фіксація прізвищ стала обов’язковою, тому вони залишилися в родоводах назавжди.

Найпоширеніші “кримінальні” прізвища та їхнє походження:

Хапко, Хапун, Хапайло — від дієслова “хапати”. Так могли прозвати людину, яка не гребувала чужим або просто була надто жадібною. Прізвище вказує на спритність і схильність до крадіжок.

Шахрайчук, Шахрай, Шахраєв — недвозначна вказівка на обман. У селах “шахраєм” могли назвати не лише злодія, а й того, хто хитрував при угодах, маніпулював чи збагачувався нечесно.

Крадій, Крадун, Крадюга — рідкісні, але задокументовані прізвища. Указували на справжніх злодіїв або ж на людину, яка мала репутацію такої.

Злодій, Злодійчук — радше прізвиська, які згодом могли перейти у спадок. Сьогодні зустрічаються надзвичайно рідко, але свідчать про суворі соціальні осуди.

Гультяй, Блуд, Блудний, Грішний — прізвища, які могли виникнути на основі поведінки, що суперечила християнським нормам. Йдеться про пияцтво, аморальність, перелюб чи інші “гріховні” звички.

Обманець, Обманюк — хоча й рідкі, ці прізвища також мали своє джерело в репутації “перехитрувати ближнього”.

Заздрюк, Лиходій, Кривдюк — прізвища, що могли бути пов’язані з токсичною поведінкою в громаді, образами або навіть участю в тяжких сварках і доносах.

Попри своє “темне” походження, подібні прізвища вже давно втратили первісний зміст. Сучасні носії таких прізвищ часто навіть не здогадуються про їхнє коріння. Проте для дослідників родоводу та етнографів ці імена — безцінне джерело інформації про соціальні відносини, моральні норми та життя предків.

Оксана Гапончук

Recent Posts

У Швейцарії відкрили новий артпростір, надрукований на 3D-принтері: що відомо про амбітний проєкт

У Швейцарії збудували 30-метрову вежу Tor Alva за допомогою 3D-друку.

54 хвилини ago

Японські оси виявилися справжніми мисливцями: вчені виявили понад 300 видів тварин у їхніх шлунках

Дане відкриття має потенційно значущі наслідки для екології та сталого розведення цього виду ос.

3 години ago

У Папуа Новій Гвінеї вчені зафіксували незвичну адаптацію рибок на глобальне потепління: “тануть” на очах

У Кімбе-Бей, що в Папуа Новій Гвінеї, вчені зафіксували незвичну реакцію у рибок-клоунів під час…

8 години ago

Сонце на піку свого 11-річного циклу активності: прогноз магнітних бур 23 травня

Найближчими днями суттєвих впливів на роботу супутників, GPS, радіозв'язку чи здоров'я метеочутливих людей не прогнозується.

10 години ago

Acer представила ультралегкий ноутбук з потужними ШІ-можливостями

Swift Edge 14 AI вже називають гідним конкурентом MacBook Air.

11 години ago