Categories: Наука

Потужна сонячна буря пробила магнітосферу Юпітера: вчені вперше зафіксували унікальне явище

Вперше в історії науковці зафіксували, як потужна сонячна буря прорвала магнітний щит Юпітера, спричинивши різке підвищення температури в його атмосфері.

Цікаво, що досі вважалося, ніби швидке обертання Юпітера не дозволяє теплу розповсюджуватися далі за полярні регіони. Нові спостереження показують, що навіть гігантські планети не можуть повністю уникнути наслідків сонячної активності. Це означає, що атмосфери інших планет теж можуть бути вразливими до подібних подій.

Подія сталася ще у 2017 році, однак вчені опублікували своє дослідження лише 3 квітня 2025 року в журналі Geophysical Research Letters.

Так, комбіновані спостереження із Землі за допомогою телескопа Кека і дані з апарату NASA Juno, а також моделювання сонячного вітру, дали змогу детально реконструювати цю подію.

Вчені побачили, як щільна хвиля сонячного вітру стиснула магнітосферу Юпітера — своєрідну захисну “бульбашку” планети. Це спричинило появу надзвичайно гарячої зони в атмосфері, що охопила половину планети. Температура в цій зоні перевищила 500 °C, тоді як звичайно вона тримається близько 350 °C.

За словами вчених, подібні сонячні удари можуть траплятися регулярно — до трьох разів на місяць. Науковці вважають, що ефект бурі значно розширив зону нагрівання, змусивши гарячі маси газу поширюватися від полюсів до екватора, порушуючи раніше усталені уявлення про атмосферну стабільність планети.

Це сенсаційне відкриття змінює уявлення про здатність газових гігантів протистояти впливу Сонця та відкриває нові перспективи у прогнозуванні космічної погоди, зокрема й для Землі. А це має критичне значення для захисту супутникової навігації, зв’язку та енергосистем на Землі.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Вчені відкрили революційний спосіб очищення води від антибіотиків: що відомо про екофільтр майбутнього

Дослідники з Бразилії з’ясували, що мікроводорості Monoraphidium contortum здатні ефективно очищувати воду від залишків популярних…

7 хвилин ago

У джунглях Панами зародилася химерна мавп’яча традиція: чому капуцини викрадають малят у диких сусідів

Учені виявили дивну та небачену раніше поведінку серед білоликих капуцинів у Панамі: мавпи регулярно викрадають…

1 годину ago

Україну накрила потужна магнітна буря: прогноз на 20 травня

Високошвидкісний потік з великої корональної діри послабив свій вплив на Землю, геомагнітна ситуація покращилася, але…

2 години ago

Не можете заснути? Вчені встановили, що це напряму пов’язане з темпераментом людини

Бразильські вчені з Університету Сан-Паулу виявили чіткий взаємозв'язок між рисами особистості та ризиком розвитку хронічного…

3 години ago

Революція в медицині: вчені вперше вилікували дитину за допомогою генної терапії

Генна терапія врятувала дитину з уродженим дефіцитом CPS1.

11 години ago

Біолог розповів про найбільшого орла в історії: що відомо про хижака, який полював на птахів вагою 200 кг

Цей птах досі вражає уяву науковців і шанувальників природи як справжній "крилатий лев" давньої Нової…

12 години ago