Потужна сонячна буря пробила магнітосферу Юпітера: вчені вперше зафіксували унікальне явище
Вперше в історії науковці зафіксували, як потужна сонячна буря прорвала магнітний щит Юпітера, спричинивши різке підвищення температури в його атмосфері.
Цікаво, що досі вважалося, ніби швидке обертання Юпітера не дозволяє теплу розповсюджуватися далі за полярні регіони. Нові спостереження показують, що навіть гігантські планети не можуть повністю уникнути наслідків сонячної активності. Це означає, що атмосфери інших планет теж можуть бути вразливими до подібних подій.
Подія сталася ще у 2017 році, однак вчені опублікували своє дослідження лише 3 квітня 2025 року в журналі Geophysical Research Letters.
Так, комбіновані спостереження із Землі за допомогою телескопа Кека і дані з апарату NASA Juno, а також моделювання сонячного вітру, дали змогу детально реконструювати цю подію.
Вчені побачили, як щільна хвиля сонячного вітру стиснула магнітосферу Юпітера — своєрідну захисну “бульбашку” планети. Це спричинило появу надзвичайно гарячої зони в атмосфері, що охопила половину планети. Температура в цій зоні перевищила 500 °C, тоді як звичайно вона тримається близько 350 °C.
За словами вчених, подібні сонячні удари можуть траплятися регулярно — до трьох разів на місяць. Науковці вважають, що ефект бурі значно розширив зону нагрівання, змусивши гарячі маси газу поширюватися від полюсів до екватора, порушуючи раніше усталені уявлення про атмосферну стабільність планети.
Це сенсаційне відкриття змінює уявлення про здатність газових гігантів протистояти впливу Сонця та відкриває нові перспективи у прогнозуванні космічної погоди, зокрема й для Землі. А це має критичне значення для захисту супутникової навігації, зв’язку та енергосистем на Землі.