Одне із Семи чудес Античного світу підняли з дна Середземного моря

Фото: GEDEON Programmes/CEAlex

Поблизу узбережжя Александрії, великого порту на південно-східному краю Середземного моря, виявили 22 величезні кам’яні блоки. Дослідники вважають, що ці фрагменти колись складали частини Олександрійського маяка — одного з легендарних Семи чудес Античності, повідомляє  Live Science.

Проєкт дослідження та сканування

Артефакти підняли з дна стародавньої гавані Александрії й невдовзі передадуть фахівцям для ретельного вивчення. Планується провести високоточну 3D-сканування кожного блоку. Отримані цифрові моделі доповнять існуючу базу, яка вже містить дані понад сотні кам’яних елементів, добутих із морського дна.

Команда та мета експедиції

Керівниця проєкту — французький археолог і архітектор Ізабель Ері. У її колективі історики, археологи, інженери та фахівці з комп’ютерної графіки. Головне завдання — створити віртуальну реконструкцію маяка, що зазнав значних руйнувань через землетруси XIV століття.

Фото: GEDEON Programmes/CEAlex

Найважливіші знахідки

Серед піднятих об’єктів — масивні елементи дверного порталу вагою понад 70 тонн, фрагменти колони в єгипетському декорі та урочисті ворота, імовірно призначені для ритуальних церемоній.

Історичний контекст

Олександрійський маяк збудували близько 280 року до н. е. за наказом Птолемея II Філадельфа. Він служив орієнтиром для кораблів, що прямували до Александрії — міста, заснованого Олександром Македонським у 332 році до н. е. за часів правління династії Птолемеїв Александрія стала одним із найбагатших центрів античного світу.

Висота споруди перевищувала 100 метрів. Вона мала три рівні — квадратний цоколь, вісім­кутну середню частину та циліндричну верхівку з великим вогнищем. Давні автори стверджували, що через поліровані металеві вставки (ймовірно, бронза або мідь) світло маяка було видно за 50 км від берега.

Відкриття та цифрова реконструкція

Перші підводні розкопки руїн маяка здійснив у 1994 році французький дослідник Жан-Ів Емперер. Сьогодні вчені відмовилися від спроб збирати всі уламки фізично й натомість створюють «цифрового двійника» споруди. Нові скановані дані передадуть волонтерам із Фонду Dassault Systems, які допоможуть віртуально зібрати «гігантську археологічну головоломку» і відтворити первісний вигляд Олександрійського маяка.

Читайте також