Categories: Наука

Небезпечне мистецтво: вчені виявили на давній масці в Саккарі сліди рідкісного токсичного пігменту

Вчені дослідили похоронну маску, знайдену в єгипетському некрополі Саккара, і з’ясували, що для її розпису використали рідкісний і токсичний пігмент із реальгару — сульфіду миш’яку, що є великою рідкістю для артефактів греко-римського періоду.

Дослідження опубліковане у науковому журналі Heritage Science.

Антропоморфні маски часто використовувалися в Стародавньому Єгипті при похоронних обрядах. Вони захищали голову покійного, якщо мумія буде з якихось причин зіпсована: для того, щоб потойбічне життя було вічним, потрібно було забезпечити “впізнаваність” покійного. Такі маски застосовували при похороні з 2040-1786 років до нашої ери (епохи Середнього царства) до IV століття нашої ери.

Маски для мумій, як правило, виготовляли з папірусу або кількох шарів тканини з льону. Їх склеювали за допомогою смоли чи тваринного клею з крейдою. Поверхню маски загрунтовували та розписували фарбами або позолотою. Артефакт, знайдений шість років тому у Саккарському некрополі, зображує жінку. Вчені датували маску греко-римським періодом.

За допомогою електронного мікроскопа, рентгенівської дифрактометрії, раманівської та інфрачервоної спектроскопії вчені з’ясували, що знахідка включає чотири шари: два – з лляної тканини з клеючим складом зі смоли акації, ґрунтовку та фарбу. Останній шар складався з різних пігментів: помаранчевий був зроблений з реальгару, синій – з берлінської лазурі та єгипетського синього, червона – з гематиту та свинцевих білил, чорна – з вуглецю, жовтий – з парареальгару та аурипігменту, зелений – із суміші жел.

Помаранчевий пігмент із реальгару у чистому вигляді раніше на єгипетських похоронних масках вчені не знаходили. На двох греко-римських масках він виявили у вигляді суміші з іншими компонентами – зокрема, узонітом і гематитом. Також вперше на артефакт були нанесені свинцеві білила як один із компонентів фарби.

Сульфід миш’яку та інші сполуки миш’яку отруйні та небезпечні для здоров’я. Однак, у давнину цю сполуку широко використовували: не лише у фарбуванні похоронних масок, а й для обробки шкір тварин. З його допомогою видаляли з поверхні шкіри волосяний покрив. В античності ці сполуки застосовували для лікування виразок та інших шкірних захворювань, дезінфекції ран та депіляції.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Витік фото у мережу розкрив всі відтінки нових iPhone 17 та iPhone 17 Air

Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…

8 години ago

В Україні знайшли стародавні артефакти

У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.

8 години ago

В Україні податкова служба перевіряє рахунки і вимагає пояснити джерела доходів: подробиці

Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…

9 години ago

На глибині 8000 метрів в океані виявили активного хижака, який змінює уявлення про глибоководні екосистеми

Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…

11 години ago

Київстар анонсував запуск супутникового зв’язка Starlink для українських смартфонів

Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.

12 години ago

Виявити рак за 20 секунд: корейські вчені створили сенсор для швидкої діагностики

Корейські вчені розробили сенсор для виявлення раку за 20 хвилин, використовуючи світло і машинне навчання…

17 години ago