Група дослідників попереджає про різке зменшення концентрації кисню в земній атмосфері протягом наступного мільярда років, що може становити смертельну загрозу для всіх організмів, які залежать від аеробного дихання.
Нинішній рівень O₂, котрий підтримує складну біосферу планети, є лише короткостроковим етапом в довгій геологічній історії Землі. Дослідники Казумі Озакі (Університет Тохо, Японія) та Кріс Рейнхард (Технологічний інститут Джорджії, США), автори статті в журналі Nature Geoscience, попереджають про поступову «деоксигенацію» атмосфери до значень, характерних для архейського еона.
У комп’ютерних моделях вчені врахували поступове зростання яскравості Сонця та зниження вмісту CO₂, що стримує фотосинтез і призводить до різкого скорочення виробництва кисню. За оцінками Рейнхарда, у перспективі атмосфера може містити в мільйон разів менше кисню, ніж сьогодні.
Це відкриття змінює підходи астробіологів: експерти закликають шукати не лише ознаки кисневого дихання, а й інші потенційні біосигнатури. Ініціатива NASA NExSS підкреслює, що киснева фаза займає всього 20–30 % історії Землі, а згодом переважатимуть анаеробні екосистеми.
Хоча кінець кисневої ери ще не настав, науковці наполегливо рекомендують враховувати ці перспективи при плануванні довгострокових досліджень, розробці технологій і стратегіях забезпечення життєздатності планети та пошуку життя за її межами.
Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…
На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…
У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…
Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…
Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…
Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.