Нове дослідження, присвячене відкритим квантовим системам, показує, що стріла часу може бути не такою фіксованою, як ми її сприймаємо, а зворотний перебіг часу – математично можливим на мікрорівні.
Традиційно в фізиці час характеризується як односторонній процес, що контролюється «стрілою часу». Однак, основні фізичні закони не накладають обмежень на його незворотність.
«Уявіть, як пролите молоко розтікається по столу. Ясно, що час рухається вперед. Але якби це відтворити у зворотному порядку, як у фільмі, одразу стає зрозуміло, що щось не так», – ділиться своїми думками докторка Андреа Рокко з Університету Суррея, пише nature.com.
Команда фізиків проаналізувала поведінку відкритих квантових систем, які взаємодіють з навколишнім середовищем. Вони виявили, що ці системи демонструють часову симетрію. Дослідники припустили, що енергія та інформація, розсіюючись у великому середовищі, ніколи не повертаються до свого початкового стану, що створює ілюзію одностороннього потоку часу.
«Дивовижна частина цього проєкту полягала в тому, що навіть після стандартних спрощень у рівняннях, що описують відкриті квантові системи, вони поводилися однаково, незалежно від напрямку часу», – зазначає Томас Гафф, керівник розрахунків.
Його команда встановила, що «ядро пам’яті» в рівняннях має часову симетрію, що підтримує можливість зворотного перебігу часу в межах квантових процесів.
Результати цього дослідження відкривають новий погляд на природу часу, що може суттєво вплинути на квантову механіку, космологію та загальне розуміння фундаментальних законів Всесвіту.
Розповідаємо, як правильно використати фольгу і на що звернути увагу.
Перше успішне випробування системи відбулося у серпні 2024 року, коли вчені отримали попередження за 26…
Одним із важливих питань на сьогоднішній день являється збереження мобільних номерів загиблих або зниклих безвісти…
Дійсно, деякі прізвища справді асоціюються з могутністю, владою й визначальним впливом на історію України.
Протягом останніх 24 годин сонячна активність була на низькому рівні.
Це лише один із прикладів того, як технології змінюють обличчя медицини та роблять її більш…