Нове дослідження, присвячене відкритим квантовим системам, показує, що стріла часу може бути не такою фіксованою, як ми її сприймаємо, а зворотний перебіг часу – математично можливим на мікрорівні.
Традиційно в фізиці час характеризується як односторонній процес, що контролюється «стрілою часу». Однак, основні фізичні закони не накладають обмежень на його незворотність.
«Уявіть, як пролите молоко розтікається по столу. Ясно, що час рухається вперед. Але якби це відтворити у зворотному порядку, як у фільмі, одразу стає зрозуміло, що щось не так», – ділиться своїми думками докторка Андреа Рокко з Університету Суррея, пише nature.com.
Команда фізиків проаналізувала поведінку відкритих квантових систем, які взаємодіють з навколишнім середовищем. Вони виявили, що ці системи демонструють часову симетрію. Дослідники припустили, що енергія та інформація, розсіюючись у великому середовищі, ніколи не повертаються до свого початкового стану, що створює ілюзію одностороннього потоку часу.
«Дивовижна частина цього проєкту полягала в тому, що навіть після стандартних спрощень у рівняннях, що описують відкриті квантові системи, вони поводилися однаково, незалежно від напрямку часу», – зазначає Томас Гафф, керівник розрахунків.
Його команда встановила, що «ядро пам’яті» в рівняннях має часову симетрію, що підтримує можливість зворотного перебігу часу в межах квантових процесів.
Результати цього дослідження відкривають новий погляд на природу часу, що може суттєво вплинути на квантову механіку, космологію та загальне розуміння фундаментальних законів Всесвіту.
Генна терапія врятувала дитину з уродженим дефіцитом CPS1.
Цей птах досі вражає уяву науковців і шанувальників природи як справжній "крилатий лев" давньої Нової…
Нове покоління роботів здатне навчатися самостійно - без програмування людиною або традиційного навчання з підказками.
Очікується, що новинка відкриє нову сторінку в тактиці масштабних атак без участі пілотів. Запуск запланований…
Міжнародна група вчених з Китаю , Австралії , Італії та Нідерландів дійшла висновку, що давній…
Міжнародна команда астрофізиків зробила прорив у розумінні того, як надмасивні чорні діри впливають на навколишнє…