Дві різні групи астрономів виявили кисень у найдальшій із відомих галактик, JADES-GS-z14-0. Це відкриття, описане у двох незалежних дослідженнях, стало можливим завдяки телескопам мережі ALMA, повідомляє Європейська південна обсерваторія .
Ця рекордна знахідка змушує астрономів переглядати уявлення про те, як швидко формувалися галактики у ранньому Всесвіті.
JADES-GS-z14-0, відкрита минулого року, отримала підтвердження як найдальша з відомих галактик: її світло йшло до нас 13,4 мільярда років. Це означає, що вона існувала, коли Всесвіту було менше 300 мільйонів років, близько 2% від її нинішнього віку.
Виявлення там кисню свідчить, що галактика набагато хімічніше зріла, ніж очікувалося.
«Це як знайти підлітка там, де очікуєш побачити немовлят. Результати показують, що галактика формується і дозріває дуже швидко, доповнюючи все більше доказів того, що утворення галактик відбувається набагато швидше, ніж очікувалося», – говорить Сандер Схаус, аспірант Лейденської обсерваторії в Нідерландах і перший автор дослідження, ухваленого до публікації в Astrophysical Journa l.
Вважається, що галактики зазвичай починають своє життя наповненими молодими зірками, які складаються з легких елементів, таких як водень і гелій. У міру еволюції, зірки створюють важчі елементи, такі як кисень, які поширюються галактикою після смерті зірки. Вчені вважали, що за 300 мільйонів років галактики ще не мали розвинутися.
JADES-GS-z14-0 містить приблизно в 10 разів більше важких елементів, ніж очікувалося.
«Я був вражений несподіваними результатами, які відкрили нові перспективи вивчення перших фаз еволюції галактик. Той факт, що галактика вже така зріла у “немовлятому” віці Всесвіту, змушує задуматися про те, коли і як утворювалися галактики», – підкреслює Стефано Карніані з Вищої нормальної школи Пізи, провідний автор статті, прийнятої до публікації в журналі Astronomy & Astrophysics.
Наявність кисню також дозволяє астрономам точніше вимірювати відстань до JADES-GS-z14-0 – з похибкою всього 0.005%. Цей рівень точності аналогічний точності 5 см на дистанції 1 км.
“Хоча галактика була спочатку виявлена за допомогою космічного телескопа “Джеймс Вебб”, саме ALMA дозволила підтвердити і точно визначити величезну відстань до неї”, – зазначає доцент Річард Боуенс з Лейденської обсерваторії.
Результати даного дослідження відкривають нові горизонти для лікування нейропсихологічних розладів, покращення когнітивних функцій і розвитку…
Вчені заявили, що наш світ усе ще сповнений таємниць — і навіть у XXI столітті…
Google без зайвого галасу змінила політику безпеки Android — одна з найпоширеніших версій ОС більше…
Команда науковців змоделювала рух кулі та з’ясувала, що навіть неідеальний кидок може завершитися страйком.
Новинка вже працює в повітрі та на землі — і може стати революцією для військових,…
Це відкриття стало можливим завдяки міжнародній співпраці в рамках проєкту Ocean Census, спрямованого на вивчення…