Місто вчить мислити: яструби використовують світлофорні сигнали для атаки

Фото - freepik

Володимир Дінець, доцент-дослідник Університету Теннессі, з’ясував, що птахи навчилися тісно взаємодіяти з міським транспортом. Зокрема, яструби почали використовувати для своїх потреб сигнали світлофорів. Робота опублікована в журналі Frontiers in Ethology .

Звичайне міське ранок: черга машин на світлофорі, рідкісні пішоходи переходять вулицю, у повітрі — зимовий холод. Але одного разу серед цього повсякденного руху трапилося щось вражаюче: яструб зник у листі дерева, почекав сигналу пішохідного переходу — і раптово атакував видобуток через лад припаркованих машин.

Багато птахів давно адаптувалися до життя поряд із машинами. Ворони скидають горіхи та мушлі на дороги, щоб ті розкололися під колесами. Співачі птахи годуються комахами з бамперів, а хижаки на зразок яструба знаходять у містах нові способи полювання.

Так, в одному місті спостерігали, як яструб узимку використовував пішохідний світлофор у зв’язці з автомобільною пробкою: коли натискали кнопку переходу, сигнал продовжувався, машини накопичувалися в чергу, і це прикривало його шлях від дерева до двору, де дрібні птахи збиралися на крихти від вечері місцевої родини. Яструб нападав, коли всю «сцену» було ідеально підготовлено — і все це, схоже, не випадково.

“Він явно розумів, що звуковий сигнал означає, що черга машин виросте, а значить – з’явиться укриття для полювання”, – зазначив Володимир Дінець.

Дивно, що птах був молодий і, швидше за все, нещодавно прилетів у місто, адже яструби не гніздяться у цій місцевості. Проте, вже за кілька тижнів вона встигла не тільки освоїтися, а й побудувати складну схему поведінки, що включає орієнтування, запам’ятовування місцевості, зв’язок між подіями і точний розрахунок часу.

Наступної зими на тому ж перехресті полював уже дорослий яструб — імовірно, той самий.

На думку автора роботи, цей випадок — яскраве нагадування про те, що інтелект у природі не є унікальним для людини. Деякі тварини вчаться спостерігати, аналізувати та адаптуватися – і роблять це навіть швидше, ніж ми звикли думати.

Читайте також