Categories: Наука

Копальні царя Соломона не несуть загрози для довкілля: дослідження вчених

Ізраїльське дослідження спростовує міфи про екологічну небезпеку

Дослідження, проведене в Тель-Авівському університеті, підриває усталені наукові уявлення про те, що відомі копальні царя Соломона завдали шкоди здоров’ю древніх працівників та й сьогодні можуть становити загрозу для навколишнього середовища.

Вчені провели геохімічні дослідження на місцях видобутку міді в долині Тимна, датованих X століттям до нашої ери, епохою біблійних царів Давида та Соломона. Дослідження підтвердили, що забруднення навколишнього середовища внаслідок видобутку міді було мінімальним і не представляє загрози для жителів регіону. Результати роботи були опубліковані в журналі Scientific Reports.

Читайте також: Археологи знайшли затонулий торговельний корабель віком 1500 років

Дослідження різних етапів видобутку

Як зазначає співавтор роботи, професор Ереза Бен-Йосеф, “ми обстежили два основні місця виробництва міді в долині Тимна. Одне з них належить до епохи царя Соломона, а інше, розташоване неподалік, приблизно на 1500 років старше”. Дослідники взяли сотні зразків ґрунту з обох місць для хімічного аналізу та створили карти присутності важких металів у регіоні.

Низькі рівні забруднення

Дослідження показало, що рівень забруднення на місцях видобутку міді в Тимні є вкрай низьким і в основному обмежується зонами розташування древніх плавильних печей. “Наприклад, концентрація свинцю – основного забруднювача в металургії – знижується до менш ніж 200 частин на мільйон всього в кількох метрах від печі”, – зазначає професор Бен-Йосеф.

Вчений підкреслює, що Агентство з охорони навколишнього середовища США визначає промислові зони як безпечні для дітей при концентрації 200 частин на мільйон.

Спростування старих теорій

Дослідження спростовує кілька робіт, опублікованих з 1990-х років, які стверджували про забруднення навколишнього середовища, нібито викликане давньою мідною промисловістю. Професор Бен-Йосеф пояснює: “Ми доводимо, що це не так. Забруднення в Тимні обмежене просторово, і, швидше за все, тільки ті, хто працював безпосередньо біля печі, страждали від вдихання токсичних парів. Навіть на невеликій відстані від печі ґрунт абсолютно безпечний”.

Токсичні метали “засновані” в шламі

Метали “заперті” в шламі, що не дозволяє їм просочуватися в ґрунт і впливати на рослини чи людину. Окрім геохімічного дослідження, археологи провели всебічний огляд існуючої наукової літератури та показали, що гіпотезам про глобальне забруднення в доримський період бракує доказів.

У одному з досліджень 1990-х років стверджувалося, що сліди міді, виявлені в льодових кернах Гренландії, потрапили в атмосферу з таких місць, як Тимна. Однак це твердження не отримало підтвердження жодним наступним дослідженням.

Також цікаво: У Нідерландах знайдено 500-річний дерев’яний черевик, який перевертає уявлення про повсякденне життя середньовіччя

Локальне забруднення vs глобальне

Співавтор роботи, доктор Омри Ягель, підкреслює: “Хоча ми можемо назвати кілька шматочків шлаку на землі ‘забрудненням’, ми не повинні плутати ці локальні відходи з регіональним чи глобальним забрудненням навколишнього середовища”.

Нові знахідки зможуть змінити підходи до вивчення археологічних пам’яток, а також вплинути на поліпшення екологічних стандартів у регіонах з давніми промисловими практиками.

Aleksandr V.

Recent Posts

Знайдене затонуле місто змінює уявлення про еволюцію людини

Відкриття затонулого міста в Індонезії ставить під сумнів історію походження людини, виявивши стародавні скам’яності Homo…

2 години ago

Топ-5 бюджетних смартфонів травня: якість за доступною ціною

Огляд п'яти доступних смартфонів травня: від CMF Phone 2 Pro до Samsung Galaxy F56. Знайдіть…

3 години ago

Українські полярники зняли горбатого кита, який вистрибує з води

Українські полярники з неймовірними фото зафіксували стрибки горбатого кита. Вчені пояснюють причини цієї поведінки та…

4 години ago

Блогер зібрав iPhone 13 Pro із замовлених деталей і заплатив лише половину вартості нового смартфона

Канадський блогер зібрав iPhone 13 Pro за $373, замовивши деталі з AliExpress, довівши, що ціна…

5 години ago

Унікальні і раніше невідомі історичні документи Пилипа Орлика знайшли в закордонних архівах

В закордонних архівах знайдено унікальні документи про Пилипа Орлика, що змінюють уявлення про українську історію…

6 години ago

Як використовувати флешку правильно, щоб не втратити важливі дані назавжди

Дізнайтеся, як правильно користуватися флешками, щоб уникнути втрати даних. Відкрийте для себе важливі поради та…

7 години ago