Дослідження, проведене в Тель-Авівському університеті, підриває усталені наукові уявлення про те, що відомі копальні царя Соломона завдали шкоди здоров’ю древніх працівників та й сьогодні можуть становити загрозу для навколишнього середовища.
Вчені провели геохімічні дослідження на місцях видобутку міді в долині Тимна, датованих X століттям до нашої ери, епохою біблійних царів Давида та Соломона. Дослідження підтвердили, що забруднення навколишнього середовища внаслідок видобутку міді було мінімальним і не представляє загрози для жителів регіону. Результати роботи були опубліковані в журналі Scientific Reports.
Читайте також: Археологи знайшли затонулий торговельний корабель віком 1500 років
Як зазначає співавтор роботи, професор Ереза Бен-Йосеф, “ми обстежили два основні місця виробництва міді в долині Тимна. Одне з них належить до епохи царя Соломона, а інше, розташоване неподалік, приблизно на 1500 років старше”. Дослідники взяли сотні зразків ґрунту з обох місць для хімічного аналізу та створили карти присутності важких металів у регіоні.
Дослідження показало, що рівень забруднення на місцях видобутку міді в Тимні є вкрай низьким і в основному обмежується зонами розташування древніх плавильних печей. “Наприклад, концентрація свинцю – основного забруднювача в металургії – знижується до менш ніж 200 частин на мільйон всього в кількох метрах від печі”, – зазначає професор Бен-Йосеф.
Вчений підкреслює, що Агентство з охорони навколишнього середовища США визначає промислові зони як безпечні для дітей при концентрації 200 частин на мільйон.
Дослідження спростовує кілька робіт, опублікованих з 1990-х років, які стверджували про забруднення навколишнього середовища, нібито викликане давньою мідною промисловістю. Професор Бен-Йосеф пояснює: “Ми доводимо, що це не так. Забруднення в Тимні обмежене просторово, і, швидше за все, тільки ті, хто працював безпосередньо біля печі, страждали від вдихання токсичних парів. Навіть на невеликій відстані від печі ґрунт абсолютно безпечний”.
Метали “заперті” в шламі, що не дозволяє їм просочуватися в ґрунт і впливати на рослини чи людину. Окрім геохімічного дослідження, археологи провели всебічний огляд існуючої наукової літератури та показали, що гіпотезам про глобальне забруднення в доримський період бракує доказів.
У одному з досліджень 1990-х років стверджувалося, що сліди міді, виявлені в льодових кернах Гренландії, потрапили в атмосферу з таких місць, як Тимна. Однак це твердження не отримало підтвердження жодним наступним дослідженням.
Також цікаво: У Нідерландах знайдено 500-річний дерев’яний черевик, який перевертає уявлення про повсякденне життя середньовіччя
Співавтор роботи, доктор Омри Ягель, підкреслює: “Хоча ми можемо назвати кілька шматочків шлаку на землі ‘забрудненням’, ми не повинні плутати ці локальні відходи з регіональним чи глобальним забрудненням навколишнього середовища”.
Нові знахідки зможуть змінити підходи до вивчення археологічних пам’яток, а також вплинути на поліпшення екологічних стандартів у регіонах з давніми промисловими практиками.
Київстар відключає 3G, що вплине на якість зв’язку в Україні. Дізнайтеся, в яких містах очікуються…
У 2025 році зірки обіцяють багато змін, відкриттів і можливостей для кожного з нас. Це…
Дізнайтеся про магнітні бурі з 26 по 28 грудня: прогнози, вплив на людей та техніку,…
Дослідження українських прізвищ, що походять від зачісок предків. Дізнайтеся, які імена пов'язані з особливостями волосся.
26 грудня 2024 року очікується слабка магнітна буря G1, що може вплинути на енергосистеми та…
Вчені виявили, що у водах Португалії можуть знаходитися до 250 затонулих кораблів, які перевозили цінні…