Орбітальний апарат ESA Mars Express і NASA Mars Reconnaissance Orbiter зробили вражаючі фотографії марсіанського ландшафту, який покритий снігом. Проте “сніг” на Марсі значно відрізняється від того, що ми спостерігаємо на Землі.
Це цікаво: Стародавній вулканічний попіл на Марсі може приховувати сліди життя, вважають вчені
На знімках видно захоплюючий сніговий пейзаж у районі Остравле Скопулі, який розташований неподалік південного полюса планети. Проте насправді цей покрив – це не звичайний сніг, а лід з вуглекислого газу. На південному полюсі Марса цілий рік утворюється шар такого льоду, товщина якого досягає 8 метрів, про що повідомляє Space.
На знімках виглядає, що поверхня Марса вкрита тільки снігом, але насправді є певні нюанси. Темніші ділянки, які можна помітити на фотографіях, це шари пилу, що впали на поверхню льоду. Цей пил зазвичай розташовувався глибоко під льодом, але сезонні зміни призводять до того, що частина його виходить на поверхню.
Марсіанський розвідувальний орбітальний апарат NASA, Mars Reconnaissance Orbiter, також зафіксував зимовий іній, що нежно вкриває боки марсіанських дюн. Цей мороз є дуже важливим, оскільки він допомагає запобігти ерозії, утримуючи пил, з якого утворюються дюни, до весняного сезону відлиги.
Літо на південному полюсі Марса приносить свої зміни: сонячне світло нагріває вуглекислий лід, який починає сублімуватися – тобто переходити з твердого стану в газоподібний. При цьому всередині льоду утворюються кишені із защемленим газом. Це призводить до того, що тиск поступово підвищується.
Коли тиск стає достатньо високим, відбувається невелике виверження газу, яке може бути настільки сильним, що виводить темний пил, що знаходиться під льодом, у повітря. Коли пил скидається назад на поверхню, його несуть вітри, створюючи вражаючі закручені візерунки.
Читайте також: Вчені відкрили оптимальні умови для зародження життя у далекому космосі
Отже, те, що на фотографіях Mars Express виглядає як ідилія зимової країни чудес, насправді є динамічною літньою сценою з активними газовими струменями, які розпилюють пил по поверхні. При цьому температура на поверхні Марса залишається вкрай низькою – всього -125°C.
У 2025 році зірки обіцяють багато змін, відкриттів і можливостей для кожного з нас. Це…
Дізнайтеся про магнітні бурі з 26 по 28 грудня: прогнози, вплив на людей та техніку,…
Дослідження українських прізвищ, що походять від зачісок предків. Дізнайтеся, які імена пов'язані з особливостями волосся.
26 грудня 2024 року очікується слабка магнітна буря G1, що може вплинути на енергосистеми та…
Вчені виявили, що у водах Португалії можуть знаходитися до 250 затонулих кораблів, які перевозили цінні…
Вчені попереджають про загрозу масштабного вулканічного виверження цього століття, яке може викликати глобальне похолодання і…