Categories: Наука

Катаклізми, голод і занепад цивілізації: вчені назвали найгірший рік в історії людства

Багато істориків вважають, що 536 рік нашої ери став найбільш катастрофічним у світі.

Про це повідомило видання Greek Reporter.

Історик Майкл Маккормік з Гарвардського університету нещодавно заявив, що 536 рік “був початком одного з найгірших періодів у житті людства, якщо не найгіршого року”.

Зазначимо, що що 536 рік був 10 роком правління візантійського імператора Юстиніана Великого. У цей час не відбувалося ніяких масштабних конфліктів або знищень великих груп людей. Разом з тим, 536 рік став роком масштабних природних катаклізмів, які призвели до голоду й смерті в різних частинах світу.

Згодні з такою думкою і вчені з Бернського університету. Так, їх дослідження під керівництвом Міхаеля Сіґла виявило, що через вулканічні виверження у VI столітті сталось екстремальне похолодання. Йдеться про три великі виверження, які відбулись між 535 і 547 роками. Це призвело як до екологічні катастрофи, так і до економічного застою в Європі, який тривав до 640 року нашої ери.

Ще б пак, виверження вулканів, ймовірно, в Ісландії, викинули в атмосферу настільки велику кількість попелу та уламків, що призвело до 18-місячного періоду затемнення на Північній півкулі.

За словами візантійського історика Прокопія, “сонце випромінювало світло без яскравості — як місяць, протягом цілого року, і навіть влітку в Китаї падав сніг”.

Це затемнення спричинило різке зниження температури на 1,5-2,5°C. Ця вулканічна зима відкрила період холодів, відомий як пізньоантичний малий льодовиковий період, який тривав приблизно до 560 року нашої ери.

До речі, дослідницька група під керівництвом Майкла Сігла з Бернського університету звернула увагу на те, що майже кожному надзвичайно холодному літу за останні 2500 років передувало виверження вулкана.

Отож, пониження температури призвело до неврожаїв та масового голоду в Європі, Азії та на Близькому Сході. Населення стало вразливішим до хвороб, кульмінацією чого стала епідемія чуми Юстиніана в 541 році, яка знищила від третини до половини населення Східної Римської імперії.

Зазначимо, що також одним із найбільш трагічних періодів життя і розвитку людства стала пандемія іспанського грипу 1918 року, яка забрала життя до 100 мільйонів людей. Не менш руйнівною була і Чорна Смерть в середині XIV століття, що забрала життя до половини населення Європи.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Вчені б’ють на сполох: улюблений аромат з кремів і парфумів може викликати запалення мозку

Дослідження показало: навіть безпечні на перший погляд сполуки потребують ретельнішої перевірки.

44 хвилини ago

Android отримає інструмент для боротьби з “ненажерливими” додатками: що відомо

Google оголосила про запуск нового інструменту, що допоможе боротися з однією з головних причин швидкого…

3 години ago

Археологи зробили відкриття, яке змінює уявлення про цивілізацію майя: в Тікалі виявили вівтар “чужої” культури

Знахідка свідчить про вплив потужної культури Теотіуакан на місто майя ще 1700 років тому.

4 години ago

Київстар, Vodafone чи Lifecell: хто став лідером березневої міграції абонентів після підвищення тарифів

Після нещодавнього підвищення тарифів українці почали масово змінювати мобільного оператора.

8 години ago

Українські прізвища, що вказують на аристократичне походження: перевірте своє у списку

Деякі українські прізвища можуть вказувати на аристократичне або шляхетське походження.

9 години ago