Categories: Наука

Чому українські місяці мають такі назви: деякі значення вас здивують

Назви українських місяців вражають своєю красою, а деякі значення можуть виявитися зовсім неочевидними. Давайте розберемося, звідки походять ці цікаві назви та яке значення за ними стоїть. Про це розповідає УНІАН.

Читайте також: Чому у князів зникли бороди: історики помітили невтішну тенденцію у змінах дизайну гривні

Січень

Перший місяць року отримав свою назву від слова “січа”, що означає розчищену ділянку лісу для заготівлі деревини. У цей час українці займалися підсіканням дерев, що покращувало врожайність. Цікаво, що подібні назви є в інших слов’янських мовах. Є також народна теорія про те, що січень названий так через зимові морози, які “січають” обличчя, але це пояснення менш переконливе.

Лютий

Найкоротший місяць року звучить як “лютий”, що перекладається як “суворий” або “жорстокий”. Це відображає характерні для цієї пори року морози і хуртовини. В минулому назва “лютий” часто стосувалась теперішнього січня.

Березень

Щодо назви “березень”, існує кілька версій. Найпоширеніша – місяць названий на честь берези, що розквітає в цей час. Інша версія стосується березозолу – ресурсу, отриманого зі спалених берез. Історично березень був другим місяцем весни, а перший називався “марець” від імені бога рослинності Марса.

Квітень

У давні часи українці називали другий весняний місяць “березень”, але вже з 18-19 століть зафіксувалась назва “квітень”, пов’язана з цвітінням перших весняних квітів.

Травень

Місяць “травень” пов’язаний з травою, яка зростає наприкінці весни. Це давнє слово, яке також має подібності в інших слов’янських мовах. У 17-18 століттях його часто називали “май” відповідно до латинського, але в 20 столітті повернули до традиційної слов’янської назви.

Червень

Назва “червень” походить від комахи “червець”, з якої отримували червоний барвник. Ще одна теорія пов’язує назву з червоними квітами, однак ця версія менш популярна.

Липень

У липні розквітає липа, і саме тому місяць отримав назву “липень”. Для українців ця рослина завжди мала велике значення.

Серпень

Останній місяць літа, “серпень”, отримав свою назву через жнива та сінокос, адже в цей час активно використовували серп.

Вересень

Назва “вересень” походить від рослини вересу, яка цвіте пізно. Інші версії не отримали широкої підтримки серед дослідників.

Жовтень

Назва “жовтень” є унікальною серед слов’янських мов. Вона пов’язана з пожовтінням листя. Існує думка, що раніше жовтнем називали вересень, а жовтням – листопад.

Листопад

Назва “листопад” пов’язана з опаданням листя. В Україні ця назва має поширення з заходу, в той час як у звичайному використанні з листопада могли називати “грудень”.

Це цікаво: Назвали найзагадковіші українські прізвища з невідомим походженням: перевірте своє у списку

Грудень

Перший місяць зими, “грудень”, раніше відомий як “студень”, отримав свою назву за замерзлими грудками землі, що свідчить про закінчення посіву озимих.

Завдяки цим стародавнім назвам ми краще розуміємо ритми природи та повсякденність наших пращурів.

Aleksandr V.

Recent Posts

Сильна магнітна буря загрожує українцям на Святвечір і Різдво

На Святвечір і Різдво в Україні очікується сильна магнітна буря. Лікарі радять дбати про здоров'я…

36 хвилин ago

Вчені виявили можливу атмосферу на планеті розміром із Землю

Вчені виявили, що планета Траппіст-1 b може мати атмосферу, що відкриває нові можливості для дослідження…

3 години ago

У Нідерландах знайдено 500-річний дерев’яний черевик, який перевертає уявлення про повсякденне життя середньовіччя

В Нідерландах знайшли унікальний 500-річний дерев'яний черевик, що свідчить про його широке використання в повсякденному…

6 години ago

Вчені відкрили оптимальні умови для зародження життя у далекому космосі

Науковці виявили органічні речовини в протопланетному диску молодої зірки, що свідчить про оптимальні умови для…

8 години ago

WhatsApp відключає з 1 січня підтримку старих Android-пристроїв

З 1 січня WhatsApp припинить підтримку старих Android-пристроїв, закликаючи користувачів оновити свої пристрої для безпеки…

9 години ago

Прізвища, які давали лише козакам або дворянам: чи є ваше у списку

Досліджуйте, які прізвища вказують на козацьке або дворянське походження, та дізнайтеся про своє коріння.

10 години ago