Categories: Наука

Чому українські місяці мають такі назви: деякі значення вас здивують

Назви українських місяців вражають своєю красою, а деякі значення можуть виявитися зовсім неочевидними. Давайте розберемося, звідки походять ці цікаві назви та яке значення за ними стоїть. Про це розповідає УНІАН.

Читайте також: Чому у князів зникли бороди: історики помітили невтішну тенденцію у змінах дизайну гривні

Січень

Перший місяць року отримав свою назву від слова “січа”, що означає розчищену ділянку лісу для заготівлі деревини. У цей час українці займалися підсіканням дерев, що покращувало врожайність. Цікаво, що подібні назви є в інших слов’янських мовах. Є також народна теорія про те, що січень названий так через зимові морози, які “січають” обличчя, але це пояснення менш переконливе.

Лютий

Найкоротший місяць року звучить як “лютий”, що перекладається як “суворий” або “жорстокий”. Це відображає характерні для цієї пори року морози і хуртовини. В минулому назва “лютий” часто стосувалась теперішнього січня.

Березень

Щодо назви “березень”, існує кілька версій. Найпоширеніша – місяць названий на честь берези, що розквітає в цей час. Інша версія стосується березозолу – ресурсу, отриманого зі спалених берез. Історично березень був другим місяцем весни, а перший називався “марець” від імені бога рослинності Марса.

Квітень

У давні часи українці називали другий весняний місяць “березень”, але вже з 18-19 століть зафіксувалась назва “квітень”, пов’язана з цвітінням перших весняних квітів.

Травень

Місяць “травень” пов’язаний з травою, яка зростає наприкінці весни. Це давнє слово, яке також має подібності в інших слов’янських мовах. У 17-18 століттях його часто називали “май” відповідно до латинського, але в 20 столітті повернули до традиційної слов’янської назви.

Червень

Назва “червень” походить від комахи “червець”, з якої отримували червоний барвник. Ще одна теорія пов’язує назву з червоними квітами, однак ця версія менш популярна.

Липень

У липні розквітає липа, і саме тому місяць отримав назву “липень”. Для українців ця рослина завжди мала велике значення.

Серпень

Останній місяць літа, “серпень”, отримав свою назву через жнива та сінокос, адже в цей час активно використовували серп.

Вересень

Назва “вересень” походить від рослини вересу, яка цвіте пізно. Інші версії не отримали широкої підтримки серед дослідників.

Жовтень

Назва “жовтень” є унікальною серед слов’янських мов. Вона пов’язана з пожовтінням листя. Існує думка, що раніше жовтнем називали вересень, а жовтням – листопад.

Листопад

Назва “листопад” пов’язана з опаданням листя. В Україні ця назва має поширення з заходу, в той час як у звичайному використанні з листопада могли називати “грудень”.

Це цікаво: Назвали найзагадковіші українські прізвища з невідомим походженням: перевірте своє у списку

Грудень

Перший місяць зими, “грудень”, раніше відомий як “студень”, отримав свою назву за замерзлими грудками землі, що свідчить про закінчення посіву озимих.

Завдяки цим стародавнім назвам ми краще розуміємо ритми природи та повсякденність наших пращурів.

Aleksandr V.

Recent Posts

Київстар рекордно знизив ціни на тарифи: що потрібно знати абонентам

Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…

36 хвилин ago

На Сонці утворився “вогняний каньйон” після вибуху потужного спалаху

На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…

24 години ago

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

2 дні ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

2 дні ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

2 дні ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

2 дні ago