Археологія Всесвіту: вчені вперше простежили шлях зірки до чорної діри

Вчені вперше відновили історію народження чорної діри, проаналізувавши хімічний склад речовини, що залишилася від загиблої зірки. Це рідкісний випадок, коли вдалося точно визначити, яким було небесне тіло до перетворення на чорну дірку.

Про це повідомляє ScienceAlert.

Йдеться про подвійний системіGRO J1655-40, де довкола чорної дірки обертається звичайна зірка. Вважалося, що раніше це була пара зірок, одна з яких вибухнула як наднова. Але точно зрозуміти, якою вона була, раніше було неможливо.

Дослідники вивчили рентгенівські спектри системи, зафіксовані телескопом Chandra під час яскравого спалаху у 2005 році. Вони визначили концентрації 18 хімічних елементів на околицях чорної діри, які були залишками зірки, що вибухнула.

За цими даними вдалося точно відтворити її портрет: зірка була в 25 разів масивніша за Сонце, і більша частина її речовини відлетіла в космос після вибуху. Аналіз показав, що саме з цієї зірки утворилася чорна діра.

Дослідження стало проривом в «астрономічній археології»: тепер вчені можуть не просто спостерігати чорні дірки, а й відновлювати їхнє минуле хімічними слідами. Це допоможе краще зрозуміти, як зірки перетворюються на чорні дірки та як еволюціонують подвійні системи.

Читайте також