Фото Pexels
Науковці зробили прорив у сфері штучного інтелекту — створено роботів, які здатні самостійно навчатися без втручання людини. За словами експертів, нова технологія відкриває нові горизонти у розвитку автономних систем, які можуть адаптуватися до середовища, набувати нових навичок і виконувати складні завдання без попереднього програмування.
Про це повідомляє International Conference on Robotics and Automation (ICRA) .
У новому підході роботи не просто виконують команди, а формують внутрішнє розуміння того, як працює світ навколо. Вони не вчаться з вчителем, а самостійно опановують навички через експерименти, помилки й висновки — як це роблять діти.
Йдеться про так зване «самонавчання на основі зворотного зв’язку від середовища». Роботи аналізують власні дії, фіксують помилки, адаптуються до змін та вчаться на ходу — без попереднього програмування або ручного коригування з боку інженерів. Вони використовують моделі, подібні до тих, що застосовуються в сучасних мовних ІІ (зокрема великих мовних моделях), але доповнені здатністю діяти у фізичному світі.
Соціальні роботи використовуються в освіті, охороні здоров’я та клієнтському сервісі, взаємодіючи з людьми за допомогою мови, жестів та міміки.
Дослідники створили модель передбачення напрямів погляду — так звану scanpath model — яка дозволяє таким роботам «вгадувати», куди людина подивилася б у конкретній соціальній ситуації. Використовуючи два відкриті набори даних, вчені довели, що роботи можуть імітувати рухи очей, схожі на людські.
«Наш підхід дозволяє перевірити, чи робот звертає увагу на потрібні речі — так само, як це зробив би людина — і все це без участі живих людей у реальному часі», — пояснив доктор Ді Фу, співавтор дослідження та викладач когнітивної нейронауки. — «Особливо важливо, що наша система залишається надійною навіть у галасливому та непередбачуваному середовищі».
Новий метод дозволяє оцінювати, наскільки «уважний» робот, порівнюючи його реакцію з даними про те, куди люди дивляться в схожих ситуаціях — без необхідності в складних і дорогих експериментах за участю добровольців.
“Ми хочемо застосувати цю технологію для створення роботів з підвищеною соціальною чутливістю, здатних орієнтуватися в складніших і різноманітних сценаріях спілкування”, – додав доктор Фу.
Тепер роботи не просто повторюють за людиною — вони вчаться передбачати, як вона поведеться.
Генна терапія врятувала дитину з уродженим дефіцитом CPS1.
Цей птах досі вражає уяву науковців і шанувальників природи як справжній "крилатий лев" давньої Нової…
Очікується, що новинка відкриє нову сторінку в тактиці масштабних атак без участі пілотів. Запуск запланований…
Міжнародна група вчених з Китаю , Австралії , Італії та Нідерландів дійшла висновку, що давній…
Міжнародна команда астрофізиків зробила прорив у розумінні того, як надмасивні чорні діри впливають на навколишнє…
Lifecell наразі пропонує три бюджетні варіанти, які можуть суттєво зекономити кошти українців.