Фото Pexels
Науковці зробили прорив у сфері штучного інтелекту — створено роботів, які здатні самостійно навчатися без втручання людини. За словами експертів, нова технологія відкриває нові горизонти у розвитку автономних систем, які можуть адаптуватися до середовища, набувати нових навичок і виконувати складні завдання без попереднього програмування.
Про це повідомляє International Conference on Robotics and Automation (ICRA) .
У новому підході роботи не просто виконують команди, а формують внутрішнє розуміння того, як працює світ навколо. Вони не вчаться з вчителем, а самостійно опановують навички через експерименти, помилки й висновки — як це роблять діти.
Йдеться про так зване «самонавчання на основі зворотного зв’язку від середовища». Роботи аналізують власні дії, фіксують помилки, адаптуються до змін та вчаться на ходу — без попереднього програмування або ручного коригування з боку інженерів. Вони використовують моделі, подібні до тих, що застосовуються в сучасних мовних ІІ (зокрема великих мовних моделях), але доповнені здатністю діяти у фізичному світі.
Соціальні роботи використовуються в освіті, охороні здоров’я та клієнтському сервісі, взаємодіючи з людьми за допомогою мови, жестів та міміки.
Дослідники створили модель передбачення напрямів погляду — так звану scanpath model — яка дозволяє таким роботам «вгадувати», куди людина подивилася б у конкретній соціальній ситуації. Використовуючи два відкриті набори даних, вчені довели, що роботи можуть імітувати рухи очей, схожі на людські.
«Наш підхід дозволяє перевірити, чи робот звертає увагу на потрібні речі — так само, як це зробив би людина — і все це без участі живих людей у реальному часі», — пояснив доктор Ді Фу, співавтор дослідження та викладач когнітивної нейронауки. — «Особливо важливо, що наша система залишається надійною навіть у галасливому та непередбачуваному середовищі».
Новий метод дозволяє оцінювати, наскільки «уважний» робот, порівнюючи його реакцію з даними про те, куди люди дивляться в схожих ситуаціях — без необхідності в складних і дорогих експериментах за участю добровольців.
“Ми хочемо застосувати цю технологію для створення роботів з підвищеною соціальною чутливістю, здатних орієнтуватися в складніших і різноманітних сценаріях спілкування”, – додав доктор Фу.
Тепер роботи не просто повторюють за людиною — вони вчаться передбачати, як вона поведеться.
Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…
На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…
У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…
Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…
Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…
Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.